Kremeľ oznámil témy rokovania Putina a Merkelovej a vyjadril sa aj k nezávislosti Kosova

14.08.2018 | 16:44 Obaja lídri majú naplánované stretnutie v sobotu 18. augusta.

Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová plánujú počas svojho stretnutia 18. augusta v Berlíne rokovať o širokej škále záležitostí vrátane amerických sankcií, situácie v Sýrii a na Ukrajine, ako aj o otázkach ekonomickej spolupráce, oznámil v utorok Kremeľ.

"V sobotu bude Putin v Berlíne, kde sa uskutočnia rokovania s Merkelovou. Po ich skončení poskytnú stanovisko tlači," uviedol v utorok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

"Čo sa týka tém rozhovorov, obaja lídri si navzájom poskytnú najnovšie údaje o všetkých kľúčových záležitostiach - globálnom vývoji, Ukrajine, Sýrii, reštrikciách, ktorým teraz čelí mnoho krajín a dôsledkoch týchto opatrení," spresnil Peskov, ktorého cituje agentúra TASS.

V odpovedi na otázku ohľadom toho, či lídri budú hovoriť aj o potenciálnych amerických sankciách vrátane sankcií proti nemeckým spoločnostiam, Peskov povedal: "Áno, určite budú."

"Okrem toho sa dotknú aj otázok bilaterálneho obchodu a ekonomických vzťahov, realizácie veľkých medzinárodných komerčných projektov ako plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2), ako aj ďalších problematík, ktoré bude nutné prediskutovať," uzavrel Peskov.

Obaja lídri mali osobné stretnutie v ruskom pobrežnom letovisku Soči v polovici mája. Merkelová bola tiež hostiteľkou ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl generála Valerija Gerasimova v Berlíne koncom júla. Merkelová sa s Putinom stretne už druhýkrát za vyše tri mesiace.

Rusko: Kosovo je súčasťou Srbska

Postoj Ruska k neuznanej republike Kosovo je transparentný, konzistentný a nezmeniteľný, vyhlásila v pondelok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

"Dôslednosť je v dnešnom svete ojedinelá vec. Rusko a jeho zahraničná politika vo všeobecnosti však sleduje kurz smerom ku konzistentnosti a kontinuite," uviedla Zacharovová v rozhovore pre srbskú štátnu televíziu.

"Čo sa týka Kosova, naše stanovisko je jasné a transparentné a je založené na niekoľkých prvkoch. Po prvé, je to rámec medzinárodného práva: rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN je stále v platnosti, a krajiny, ktoré sa prezentujú ako najhorlivejší obhajcovia medzinárodného práva, musia mať na pamäti, že rezolúcia 1244 je na stole. Po druhé, je to rešpekt voči suverenite Srbska a jeho vnútorným zákonom. Po tretie, je to pochopenie národných záujmov Srbska a jeho ľudu. Tieto tri zložky vytvárajú základ pre náš postoj, a ten sa nezmení, tým si môžete byť istí," vyhlásila Zacharovová.

Podľa Zacharovovej sú informácie, že Kosovo bolo predmetom rokovaní ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivka Donalda Trumpa na ich nedávnom summite v Helsinkách, iba "falošnými správami", ktoré sa usilujú "zraniť Srbov" a "vraziť klin medzi Srbov a Rusov", zakončila hovorkyňa.

Zdroj: 24hod.sk (1), (2)

Zaujímavosti