Krajský sudca má plné zuby selektívneho publikovania obsahu Threemy, zverejnil kompletnú komunikáciu

20.05.2020 | 08:45 Podľa sudcu JUDr. Petra Šamka je vo verejnom záujme zverejnenie kompletného obsahu Threemy, aby sa každý mohol oboznámiť s jej obsahom.

Na webe Právnych listov zverejnil sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko odkaz na kompletné znenie správ, ktoré si s rôznymi ľuďmi vymenil Marian Kočner, ktorý je okrem iného obžalovaný z objednávky novinára Jána Kuciaka.

V úvode k zverejnenej Threeme Šamko píše: „V neverejnom prípravnom konaní by nemali dôkazy unikať zo spisu. Ak sa tak už stalo a došlo k selektívnemu zverejneniu časti Threemy zo strany vybraných médií a to s odôvodnením, že to vo verejnom záujme, potom je vo verejnom záujme aj zverejnenie kompletného obsahu Threemy, aby sa každý, koho zaujíma, mohol oboznámiť s jej obsahom.“

V pätnásty deň hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa čítali niektoré správy, ktoré si Kočner okrem iného vymenil aj s ďalšou obžalovanou v tomto prípade Alenou Zsuzsovou.

Obaja na súde argumentovali, že telefóny, cez ktoré si správy posielali, mal istý čas v držbe bývalý šéf kontrarozviedky a novinár Peter Tóth a teda mohol zasahovať do obsahu komunikácie. Prvá správa, zo stoviek, ktoré zverejnil Šamko, má dátum zo septembra 2017. Zo správ vyplýva, že Kočner čulo komunikoval s Tóthom, novinárkou Martinou Ruttkayovou, Alenou Zsuzsovou, s niekoľkými sudcami.

Posledná správa má dátum 18. 5. 2018, tesne predtým, ako Kočnera zadržala polícia.

Vyhľadávač Bruucho

Ľudia okolo projektu Blbec.online vytvorili internetový vyhľadávač v správach Mariana Kočnera, ktoré si písal cez aplikáciu Threema.

Dizajn a hlavne logo vyhľadávača pripomína Google. Dostal názov Broocho (alebo podľa záhlavia webu „Broochle“) – v každom prípade ide o narážku na Kočnerovu prezývku „Brucho“. Namiesto tlačidla „Hľadať Googlom“ autori zvolili slovné spojenie „Ave ja“, čo je zase pozdrav z uniknutých správ.

Keď vyhľadávač nájde konkrétnu správu podľa zadaného slova, stránka používateľa nepremiestni do danej časti konverzácie. Treba si ju potom opätovne nájsť v kompletnom zázname, najlepšie cez funkciu internetového prehliadača.

Obsah sa dá prezerať aj ručne – správy sú rozdelené podľa adresátov. Zároveň sa dá filtrovať len určité časové obdobie.

Zdroj: pravda.sk / zive.sk

Články súvisiace s tematikou:

 

 

 

 


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti