Kočner pred vraždou Kuciaka informoval Haščáka z Penty, že pracuje na odstránení nejakého muža

14.03.2019 | 20:24 Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky NAKA obvinil Mariana Kočnera z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Dôvodom činu bola práca novinára.

Medzi dôkazmi pre obvinenie Mariana Kočnera z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka má byť podľa informácií TV Markíza aj esemesková komunikácia s vplyvným podnikateľom. Kočner si podľa Denníka N vulgárne esemeskoval o plánoch na likvidáciu neznámeho muža so spolumajiteľom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom:

Kočner: „Inak pracujem na odj**aní čuráka.“
Haščák: „Povieme si, keď budeme spolu.“

Komunikácia má byť zo 17. januára, teda mesiac pred vraždou Kuciaka.

Haščák komunikáciu nepoprel, tvrdí však, že si ju nevie vybaviť. Odmieta, že by takto komunikoval o Jánovi Kuciakovi.

„Pán Haščák na sto percent vylučuje, že by sa niekedy rozprával alebo inak komunikoval s Kočnerom na tému Ján Kuciak. Ak je teda správa pravdivá, nemá žiadnu súvislosť s aktivitami Kočnera okolo Jána Kuciaka,“ odpísal na otázku SME hovorca Penty Martin Danko.

Na otázku, či bol Haščák vypovedať v prípade vraždy novinára, odpovedal: „Nie“

Tóth a Penta

Polícia pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej narazila na Pentu už vtedy, keď vypovedal bývalý príslušník SIS Peter Tóth .

Napríklad má k dispozícii komunikáciu, v ktorej si Peter Tóth písal s hovorcom finančnej skupiny Penta Martinom Dankom pár dní po tom, ako polícia koncom septembra zatkla skupinu ľudí, ktorí sú teraz obvinení z vraždy.

Cez mobilnú aplikáciu Threema, ktorá šifruje komunikáciu, Tóth s Dankom riešili, či vyšetrovanie vraždy nesmeruje k Tóthovmu kamarátovi, podnikateľovi z mafiánskych zoznamov Marianovi Kočnerovi. Danko ho volal Brucho.

Na otázku, či bola Penta do sledovania novinárov zapojená, odpovedal Tóth na výsluchu, že nie. Rovnako odmietol, že by ho pred výsluchom niekto z Penty inštruoval, ako má vypovedať.

Čo robila Ruttkayová

Danko cez aplikáciu Threema poslal Tóthovi aj správu, v ktorej sa zaujímal o situáciu okolo novinárky Ruttkayovej.

„Peter, že vraj MTR sa vyhráža, že ak jej nedajú pokoj, tak povie, že veci, ktoré robila pre Brucha, robila vlastne pre nás. Viete ju nejak spacifikovať?“ pýtal sa Danko.

Ruttkayová na otázky denníka SME odmietla odpovedať.

Vyšetrovatelia sa o komunikáciu zaujímali pre podozrenie, že do sledovania novinárov, ktoré Tóth pred vraždou zabezpečoval pre Kočnera, mohla byť zapojená aj Penta.

Tóth polícii potvrdil, že skratka MTR patrila novinárke Ruttkayovej. Prezývkou Brucho označovali Kočnera.

Danko to pre SME vysvetlil tak, že záležitosť riešil pre to, aby ochránil Pentu. „Vzhľadom na celkovú citlivosť situácie, ktorá vznikla po zadržaní údajných páchateľov vraždy a potom, ako sa meno Kočnera začalo spájať s týmto trestným činom, som nechcel nič podceniť, a preto som si chcel tú informáciu predovšetkým diskrétne overiť.“

Tóth vraj Dankovi povedal, že celé je to hlúposť, a tak to manažér Penty ďalej neriešil.Danko z Penty v rozhovore pre SME akúkoľvek spoluprácu s Tóthom vylúčil.

„Nie som si vedomý existencie žiadnej dohody s Tóthom o spolupráci. Nič medzi mnou a Tóthom nemá žiadny súvis s tým, čo sa dnes rieši okolo vraždy Kuciaka ako sledovanie novinárov,“ povedal Danko.

Svedectvo bývalého siskára Forischa na InfoVojne

Bývalý príslušník SIS Pavol Forisch koncom novembra v internetovom rádiu InfoVojna vyhlásil, že „Maroš Kočner a Penta sú nerozlučná dvojka … Pentu a Maroša, teda konkrétne Maroša a Slava (Haščáka) bude do konca života spájať nejaký zločin z minulosti.“ Celý rozhovor si môžete vypočuť TU.

Forisch podal na jeseň minulého roka trestné oznámenie na organizátorov protivládnych protestov Za slušné Slovensko pre podozrenie z krivého obvinenia a vlastizrady na neznámeho páchateľa a spolupáchateľov. Konkrétne išlo o Karolínu Farskú, Juraja Šeligu a Juraja Rizmana.

„Páchatelia sú podľa mnou predložených dôkazov o finančnom a personálnom prepojení podozrivých so “Soros a Co. financovaní Sorosom a jeho organizáciami, čoho sú si plne vedomí a konajú tak v zhode s rovnakými prostriedkami, úmyslami a cieľom v tejto veľmi nebezpečnej protispoločenskej činnosti. Konanie tohto organizovaného nebezpečného zoskupenia má tiež všetky znaky trestných činov proti republike. V dôkazoch, ktoré prikladám som ustanovil financovanie ZSS cez Soros & Co. pri príprave a realizácii tejto obzvlášť závažnej organizovanej trestnej činnosti,“ uvádza Forisch vo svojom trestnom oznámení.

Kočnera obvinili z objednávky Kuciakovej vraždy

Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky NAKA obvinil Mariana Kočnera z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Dôvodom činu bola práca novinára. Obvinenie voči Kočnerovi bolo vznesené 8. marca. Dozorujúci prokurátor zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Kočnerovi bolo doručené v priebehu štvrtka.

Zdroj: sme.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti