Kiska chce post ministra vnútra, napriek jeho daňovým a pozemkovým kauzám

12.01.2020 | 11:26 V daňovej kauze Kisku polícia začiatkom decembra minulého roka obvinila exprezidenta za pokračujúci zločin daňového podvodu vo forme organizátora.

Andrej Kiska cez týždeň povedal, že najlepšia na post ministra vnútra je po voľbách podpredsedníčka jeho strany Za ľudí Veronika Remišová. Reagoval tak na novinársku otázku, či sa nevzdá rezortu vnútra, aby dal priestor na nezávislé vyšetrenie jeho káuz.

Kamera TV Pravda bola pritom (v 38. minúte videoprenosu), ako sa Kiska odmietol vzdať dôležitého rezortu vnútra pre jeho kauzy a povedal, že najkompetentnejšia na tento post je po voľbách Remišová.

 

V daňovej kauze Kisku polícia začiatkom decembra minulého roka obvinila exprezidenta za pokračujúci zločin daňového podvodu vo forme organizátora.

 

Kiskova firma KTAG si mala len za apríl 2014 z nákladov na Kiskovu propagáciu v prezidentských voľbách vo výške asi 770-tisíc eur neoprávnene uplatniť vratku DPH v sume 146 307,82 eura. Kiska bol v tom čase nielen majiteľom, ale aj konateľom spoločnosti.

KTAG nedostala za propagáciu Kisku zaplatené a výdavok bez príjmov nemôže byť podľa daniarov daňovo oprávnený. Na Kiskovej obhajobe pritom nesedia práve slová Kisku z minulosti a súčasnosti. Kiska teraz tvrdí, že z firmy KTAG išli peniaze na jeho propagáciu s tým, že keď sa Kiska dostane do povedomia verejnosti, bude spoločnosť inkasovať peniaze za predaj jeho kníh a prednášky. Kiskov advokát Daniel Lipšic tvrdí, že keď Kiska v júni skončil na poste prezidenta, jeho prednášky prinášajú KTAG naozaj príjmy.

Obhajoba je teda postavená na to, že Kiska išiel do volieb z určitým biznis plánom. Lenže pred prezidentskými voľbami v roku 2014 Kiska v kampani tvrdil niečo celkom iné. Povedal, že nejde do politiky „kvôli peniazom alebo kvôli túžbe po moci.“ Vyjadril sa tak opakovane, napríklad aj v rozhovore pre Život.

Kiska okrem daňovej kauzy čelí aj policajnému vyšetrovaniu v pozemkovej kauze, ktoré je vo finálnej fáze.

Predvolebné dianie naposledy okrem Kiskovho obvinenia ovplyvnilo aj obvinenie lídra Smeru Roberta Fica.

Zdroj: pravda.sk

Články súvisiace s tematikou:

 


Zaujímavosti