Každý štvrtý Nemec má antisemitské zmýšľanie. 41 percent občanov si myslí, že Židia nadmerne rozprávajú o holokauste

24.10.2019 | 14:30
7
Takmer polovica členov elity zastáva názor, že Židia sa lojálnejšie správajú k Izraelu než k Nemecku.

Každý štvrtý Nemec má antisemitské zmýšľanie a 41 percent občanov Nemecka si myslí, že Židia až príliš veľa rozprávajú o holokauste. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Svetový židovský kongres (WJC). O jeho výsledkoch vo štvrtok informoval denník Die Süddeutsche Zeitung.

Dvadsať osem percent ľudí, ktorých autori štúdie označili za príslušníkov tzv. elity (za elitu považujú absolventov vysokých škôl s ročným príjmom najmenej 100.000 eur) v prieskume uviedlo, že Židia majú až príliš veľkú moc v hospodárstve krajiny; 26 percent z nich si myslí, že majú príliš veľký vplyv na svetovú politiku.

Takmer polovica členov elity (48 percent) zastáva názor, že Židia sa lojálnejšie správajú k Izraelu než k Nemecku. Dvanásť percent všetkých respondentov zase vyslovilo presvedčenie, že Židia nesú zodpovednosť za väčšinu vojen na svete, a 22 percent tvrdí, že nenávisti čelia pre svoje správanie.

Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1300 respondentov, sa konal pred dva a pol mesiacmi, čiže ešte pred útokom v meste Halle, kde 27-ročný muž motivovaný antisemitskými a krajne pravicovými názormi zastrelil pred synagógou a v jej okolí dvoch ľudí.

Riaditeľ Svetového židovského kongresu Ronald S. Lauder v súvislosti s výsledkami prieskumu vyhlásil, že antisemitizmus dosiahol v Nemecku krízový bod. "Je na čase, aby celá nemecká spoločnosť voči antisemitizmu zaujala postoj a bojovala proti nemu," povedal.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti