Karanténa v dušiach a mysliach poniektorých ustráchancov

18.06.2021 | 14:23
  12
AUDIO: Tí, čo už dnes hovoria o jesennej karanténe, by sa nad sebou mali hlboko zamyslieť. Predovšetkým preto, lebo sami žijú v karanténe strachu a chcú v nej uväzniť celú spoločnosť. Možno preto, lebo poniektorí z nich sú morbídne obézni. Ich strachy a úzkosti však nesmú Slovensko premeniť na totalitu karantény.

AUDIO k článku:                  

Včera sa nechal pán profesor Krčméry počuť, že štát uvažuje o opätovnom zavedení štátnej karantény, keď na jeseň prepukne tretia vlna údajnej pandémie koronavírusu. Človek priam žasne nad tým, akú prezieravú vládu má Slovensko! Síce nikto z vlády nevie povedať, čo bude zajtra ani pozajtra, ale už teraz „vedia“, že bude tretia vlna koronavírusu! S takýmto talentom by sa členovia vlády mali radšej sústrediť na ekonomické opatrenia, ktoré by pomohli zadlženým prevádzkam, živnostníkom a vôbec celej ekonomike. Je hriech nevyužiť túto jasnozrivosť členov slovenskej vlády, veď takéto takmer nadprirodzené schopnosti by našu vlasť mohli dostať na čelo svetových hospodárskych veľmocí! Keď už teraz „sa vie“, čo bude na jeseň! Alebo by poniektorí zodpovední mohli skúsiť šťastie v oblasti veštenia z kávovej usadeniny či tarokových kariet.

A novinári by sa asi tiež mohli na otázky „štátnej karantény“ pýtať niekoho, kto tomu rozumie. Napríklad takých europoslancov, ktorým bol predložený návrh legislatívneho nariadenia o takzvaných covid-pasoch. Téma, ktorá rozdeľuje nielen slovenskú spoločnosť, avšak dáva jasné mantinely vládam členským štátov, čo smú a čo nie, aké pravidlá môžu a aké nemôžu uvaliť na bedrá občanov, ktorí si po roku „poslúchania“ protiústavných opatrení nechali poslušne vpichnúť vakcínu proti ochoreniu Covid-19, aby získali aj pani prezidentkou sľubovanú „slobodu“.

… a zrazu sa vyjadrí pán profesor Krčméry a zadrie, že zavedenie štátnej karantény na jeseň pre občanov vracajúcich sa zo zahraničia „je možné“. Tak sa pozrime na znenie toho ustanovenia, ktoré hovorí presne o tejto situácii:

„U osôb, ktoré sú zaočkované alebo ktoré majú aktuálny negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a u osôb, ktoré v uplynulých šiestich mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, je podľa súčasných ďalej sa vyvíjajúcich vedeckých poznatkov znížené riziko, že vírusom SARS-CoV-2 nakazia iných ľudí. V prípade osôb, ktoré na základe spoľahlivých vedeckých dôkazov nepredstavujú významné riziko pre verejné zdravie, napríklad preto, že sú imúnne voči vírusu SARS-CoV-2 a nemôžu ho prenášať, by sa voľný pohyb nemal obmedzovať, pretože takéto obmedzenie by nebolo nevyhnutné na dosiahnutie cieľa ochrany verejného zdravia. Ak to epidemiologická situácia umožňuje, nemali by sa na takéto osoby vzťahovať dodatočné obmedzenia voľného pohybu súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19, ako je napríklad testovanie na infekciu vírusom SARS-CoV-2 alebo karanténa alebo samoizolácia súvisiace s cestovaním, pokiaľ takéto dodatočné obmedzenia nie sú podľa najnovších dostupných vedeckých dôkazov a v súlade so zásadou predbežnej opatrnosti potrebné a primerané na účely ochrany verejného zdravia a nediskriminačné.“

Vlády členských štátov EÚ sa vlani stavali k určitým skupinám občanov vedomých si svojich ústavných práv a vyžadujúcich ich dodržiavanie od svojich čelných predstaviteľov ako k dobytku a nenávistnými rečami o búriacich sa občanoch dosiahli v mnohých prípadoch úplné a najmä hlboké rozdelenie spoločnosti. Na tých, čo „vedia“ a na „ovce“. Toto rozdelenie vždy závisí od toho, kto sa na obe skupiny pozerá. Umenie dehonestovania občanov priviedol Igor Matovič k zvrátenej forme dokonalosti. Otázka, ktorá by však teraz mala trápiť voličov, je, či sa kvôli nejakým „sluhom“, ktorých platíme zo štátneho rozpočtu za to, aby pracovali pre dobro nás všetkých, budeme hádať s vlastným susedom? Či nám nejaký politik často odtrhnutý od reality, a ako sa zdá aj od práva, stojí za to, aby sme pochovali dobré susedské vzťahy? Pretože ak potrebujeme pomoc, skôr ako politik nám pomôže sused!

Je ťažké zostať nad vecou. Je ťažké nekričať na niekoho, ak máme pocit, že sa mýli. Je ťažké zostať ticho, ak niekto vyjadruje chybný názor. Je ťažké udržať si kontrolu nad emóciami, keď nás niekto ponižuje alebo nami pohŕda len preto, lebo necítime rovnakú mieru ohrozenia vírusom ako ona či on.

Je však jednoduché povedať nejakému odborníkovi, aby sa držal „svojho kopyta“ a nevyjadroval sa k veciam, ktorým vôbec, ale že vôbec nerozumie! Inak by sa aj vyjadrenie pána profesora Krčméryho evidentne neznalého práva Európskej únie mohlo klasifikovať ako „šírenie poplašnej správy“ adresovanej vracajúcim sa dovolenkárom a cezhraničným pracovníkom, uzavretie ktorých do dehonestujúcej štátnej karantény je Bruselom zakázané.

P. S.: Aj fanúšikovia Milana Uhríka sa ho na toto nariadenie môžu opýtať. Teda, pardon, jeho nie! On hlasoval proti tomuto nariadeniu!

Autor: Mgr. Judita Laššáková


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti