Karanténa po príchode na Slovensko zo zahraničia čaká aj zaočkovaných

19.03.2021 | 19:30
50
Heslo Vakcína je sloboda kvôli výskytu nových mutácii koronavírusu zatiaľ nevstúpilo do praxe.

 

Po príchode zo zahraničia budú musieť od pondelka (22. 3.) absolvovať povinnú karanténu aj zaočkovaní ľudia, ako aj tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá upravuje režim na hraniciach. Dôvodom je výskyt nových mutácií.

"Ide o preventívne opatrenie, poznatky o charakteristikách nových variantov vírusu sa totiž ešte priebežne sumarizujú aj vo vzťahu k možnej reinfekcii, respektíve infekcii po očkovaní. Aj takto sa snažíme znižovať riziko zánosu a šírenia nových variantov v populácii," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Priblížila, že po odsúhlasení ministerstvom zdravotníctva budú mať výnimky z karantény aj zdravotnícki pracovníci, ktorí vstupujú na územie SR s cieľom poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Krajčí: Môžete byť zaočkovaný a nepomôže vám to

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) už vo februári povedal, že navrátilci a pendleri z EÚ (okrem Maďarska, Česka, Poľska a Rakúska) či Spojeného kráľovstva budú musieť ísť do karantény, aj keď budú mať pri sebe negatívny test.

„Občan, ktorý príde na územie Slovenska, si môže hneď v ten deň dať urobiť na vlastné náklady PCR test. Ak mu vyjde negatívny, môže karanténu opustiť,“ povedal Krajčí s tým, že takto sa bude pri navrátilcoch vedieť, že nie sú infikovaní.

Podobne to bude fungovať aj pri zaočkovaných ľuďoch, ktorí prídu zo zahraničia.

Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti