Kancelár Kurz: „Mier v Európe je možné dosiahnuť iba spoluprácou s Ruskom“

07.06.2021 | 10:27
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz poskytol agentúre TASS rozhovor pred svojím piatkovým virtuálnym vystúpením na petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz tvrdí, že mier je možné v Európe dosiahnuť, iba ak sa Európska únia zapojí do dialógu s Ruskom a tieto dva subjekty budú spolupracovať v otázkach spoločného záujmu, informuje portál RT.

Kurz poskytol agentúre TASS rozhovor pred svojím piatkovým virtuálnym vystúpením na petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre. Bude tu hovoriť po boku ruského prezidenta Vladimíra Putina a katarského emíra šejka Tamima bin Hamada al-Tháního.

Podľa Kurza majú obe strany napriek širokému spektru existujúcich nezhôd medzi EÚ a Ruskom veľa tém, na ktorých sa zhodnú – napríklad boj proti zmene podnebia alebo nešírenie zbraní.

Rozdiely aj spoločné záujmy

„Je zrejmé, že EÚ a Rusko majú jasné rozdiely v niektorých otázkach, ako sú ľudské práva alebo územná celistvosť Ukrajiny,“ uviedol kancelár. „V budúcnosti by sme mali byť schopní otvorene diskutovať o rozdieloch a zároveň spolupracovať v oblastiach spoločného záujmu.“

„Nakoniec mi je úplne jasné, že mier v Európe je možný iba spoluprácou s Ruskom. A nie zbrojením proti nemu,“ zdôraznil Kurz. Vyzdvihol tiež význam Ruska pre EÚ ako jedného z najdôležitejších obchodných partnerov a poznamenal, že na ruskom trhu v súčasnosti pôsobí asi 600 rakúskych spoločností, ktoré poskytujú pracovné miesta v oboch krajinách.

Podporuje Nord Stream 2

Kancelár sa tiež vyjadril k výstavbe kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, ktorý rakúska vláda podporila, spolu s ich nemeckými susedmi. „Rovnako ako Nemecko naďalej podporujeme Nord Stream 2, pretože zodpovedá našim ekonomickým záujmom,“ uviedol. „Slúži na diverzifikáciu našich trás dodávok energie a tým na zabezpečenie energetickej bezpečnosti Európy.“

Po dokončení bude plynovod spájať Nemecko a Baltské more priamo s Ruskom. Vytvorí sa tak nová trasa pre prepravu plynu do západnej Európy. Zameriava sa na ochranu energetickej bezpečnosti Berlína a na zníženie procesu spoliehania sa na tretie krajiny, ako je Ukrajina.

V apríli sa rakúsky kancelár vyslovil proti navrhovaným novým sankciám proti Rusku, namiesto toho navrhol, aby sa Európska únia pohla opačným smerom. „Som proti ďalším sankciám, ktoré by mali byť samoúčelné,“ uviedol. „Vyžaduje sa deeskalácia. Je to ťažké, ale neustále zhoršovanie nie je cesta, ktorou by sme chceli ísť,“ uzavrel Kurz.

Zdroj: rt.com
Preklad: hlavnydennik.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti