Izrael sa pripravuje na pichanie 4. dávky vakcíny. Napriek posilňujúcej dávke sa koronavírusom nakazilo prekvapivé množstvo ľudí

27.11.2021 | 10:45
15
Dvomi dávkami je zaočkovaných 5,7 milióna Izraelčanov, viac ako 4 milióny obyvateľov má v sebe aj tretiu dávku.

Podľa izraelského ministra zdravotníctva Nitzana Horowitza je možné, že budeme potrebovať aj štvrtú dávku vakcíny. Informuje o tom portál The Times of Israel s tým, že dáta tamojšieho ministerstva zdravotníctva ukazujú, že až 9 % infikovaných je po tretej posilňujúcej dávke. 

Hoci počet nových prípadov v krajine rastie, minister odmieta dohady, že krajina vstupuje do piatej vlny. S tým nesúhlasí lekár Salman Zarka, podľa ktorého sa krajina v novej vlne už nachádza. 

Tento týždeň sa v Izraeli začali očkovať deti mladšie ako 5 rokov, čo bolo spôsobené vysokou mierou infekcie medzi nimi. Problémom však je ich pomalé očkovanie, keďže termín pre svoje dieťa v súčasnosti zabezpečili iba 4 % rodičov. Nárok na vakcínu má približne milión detí, termín má rezervovaný iba 30-tisíc z nich. Minister zdravotníctva preto vyzval rodičov, aby nečakali. Vírus totiž môže byť nebezpečný aj pre deti.

Dvomi dávkami je zaočkovaných 5,7 milióna Izraelčanov, viac ako 4 milióny obyvateľov má v sebe aj tretiu dávku. Nezaočkovaných je približne 700-tisíc obyvateľov krajiny. Spôsobené to môže byť tým, že títo ľudia si myslia, že pandémia je už preč.

Na Slovensku sa očkuje vo veľkom

Na Slovensku bolo k 24. novembru zaočkovaných celkovo 2 607 419 ľudí, z toho 2 340 618 je plne zaočkovaných. Ako uvádza stránka korona.gov, k dosiahnutiu 60 percentnej zaočkovanosti je potrebné podať vakcínu ešte 692 581 osobám. 

Ako informuje agentúra SITA, napomôcť sa tomu snažia niektoré samosprávne kraje. Na zvýšený záujem o očkovanie reaguje napríklad Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý opätovne otvorí veľkokapacitné očkovacie centrum v trenčianskom výstavisku Expo Center. Svoje brány prvýkrát otvorí v sobotu 27. novembra.

„Vakcinačné centrum bude otvorené od 8:00 do 16:00, občania budú môcť využiť možnosť vakcinácie aj bez objednania. Súčasťou vakcinačného tímu je aj pediater, ktorý bude očkovať deti od 12 rokov v sprievode ich zákonného zástupcu,“ uviedla Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK s tým, že plánovaná denná kapacita je 1 000 ľudí.

Podávať budú vakcínu Comirnaty od spoločností Pfizer/BioNTech a očkovať budú prvou, druhou aj posilňujúcou treťou dávkou vakcíny. „Centrum bude v prevádzke počas ďalších týždňov podľa počtu ľudí registrovaných v čakárni, predbežne v piatky a soboty,“ dodala Kukučková.

Zdroj: startitup.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti