Iniciátor Trumpovho rozhodnutia o odstúpení z jadrovej dohody pricestoval do Moskvy

22.10.2018 | 14:11 Kremeľ v čase jeho príchodu zdôraznil, že takýto krok USA by spravil svet nebezpečnejším, pričom varoval, že podnikne kroky na zachovanie rovnováhy jadrovej moci.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton pricestoval v pondelok do Moskvy. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Stalo sa tak po tom, čo Rusko v nedeľu ostro skritizovalo zámer prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF), ktorú ešte v roku 1987 podpísali vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan.

Trump ako dôvod uviedol, že Rusko zmluvu INF porušuje a vyvíja zbrane, ktoré sú podľa nej zakázané.

Bolton je údajne jedným z hlavných iniciátorov odstúpenia od zmluvy. Počas svojej návštevy Moskvy sa má stretnúť s viacerými vysokopostavenými predstaviteľmi vrátane prezidenta Vladimira Putina. Bolton sa má stretnúť so šéfom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom a s ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. 

Kremeľ v čase jeho príchodu zdôraznil, že takýto krok USA by spravil svet nebezpečnejším, pričom varoval, že podnikne kroky na zachovanie rovnováhy jadrovej moci.

"Potrebujeme počuť vysvetlenie americkej strany k tejto téme," povedal v tejto súvislosti Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Dodal tiež, že "zrušenie zmluvy núti Rusko podniknúť kroky pre svoju vlastnú bezpečnosť". Takýto krok by podľa neho spôsobil, že svet by bol "nebezpečnejší". Peskov pritom poznamenal, že Washington zatiaľ nepodnikol žiadne kroky smerom k odstúpeniu od INF v rámci postupu, ktorý je v tejto zmluve zakotvený.

Ak USA začnú vyvíjať nové rakety, bude podľa neho Moskva nútená reagovať adekvátne s cieľom obnoviť vojenskú rovnováhu. Peskov zároveň odmietol tvrdenie USA, že Rusko zmluvu porušuje.

INF bola prvým dokumentom v histórii, ktorý odstránil celú triedu jadrových zbraní. Odstúpenie od zmluvy z roku 1987, ktorá zakazuje pozemné balistické rakety a riadené strely s dosahom 500 až 5500 kilometrov, ohlásil v sobotu americký prezident Donald Trump.

NATO jeho rozhodnutie podporilo. Z porušovania zmluvy sa vzájomne obviňujú obe strany.

Na fakt, že Washington ešte neaktivoval oficiálny postup odstúpenia od INF, upozornil aj ruský minister zahraničných Sergej Lavrov, ktorý sa v pondelok v Moskve stretne s poradcom prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom.

Podľa ruských médií ruská strana od Boltona očakáva vysvetlenie sobotňajšieho vyhlásenia prezidenta USA Donalda Trumpa o zámere Washingtonu odstúpiť od INF s odôvodnením, že Rusko ju nedodržiava.

Proti tomuto tvrdeniu sa počas víkendu ohradilo viacero ruských politikov a v pondelok aj hovorca Peskov, keď na brífingu v Moskve vyhlásil: "Rozhodne nesúhlasíme s tým, že Rusko porušuje INF. Rusko bolo a zostane oddané klauzulám tejto zmluvy. Zámer odstúpiť od nej vyvoláva, samozrejme, znepokojenie, lebo kroky, ktoré budú reálne podniknuté, urobia zo sveta oveľa nebezpečnejšie miesto".

Vo svojom vyhlásení Peskov naopak upozornil na to, že Rusko opakovane a na dostatočne odbornej úrovni zverejňovalo dôkazy o tom, že "Spojené štáty narušujú základy a základné ustanovenia tejto zmluvy".

Spresnil, že ide napríklad o inštalovanie protirakiet, ktoré sú schopné nielen zachytiť raketu protivníka, ale plniť súčasne aj funkciu rakiet krátkeho a stredného dosahu. Podľa Peskova sa na to využívajú "útočné drony, ktoré tak de facto nie sú ničím iným ako raketami krátkeho a stredného doletu".

Minister Lavrov uviedol, že Rusko je "zodpovedné za globálnu stabilitu a očakáva, že Spojené štáty sa tiež nevzdajú svojho dielu zodpovednosti". Vyhlásil tiež, že tento zodpovedný prístup by sa mal prejaviť aj vo vzťahu k Zmluve o znížení počtu strategických zbraní, ktorej účinnosť by podľa neho mala byť predĺžená aj po roku 2021, keď uplynie prvých desať rokov od jej vstupu do platnosti (5. februára 2011).

Lavrov v tejto súvislosti povedal, že Rusko je pripravené rokovať o týchto záležitostiach so Spojenými štátmi. Poznamenal však súčasne, že "existujú problémy, ktoré si vyžadujú odbornú diskusiu, nie cez megafóny, či mikrofóny", a rokovania v súlade s postupmi, ktoré sú stanovené v tej-ktorej dohode.

Zdroj: SITA / ČTK

Zaujímavosti