Iniciatíva známych osobností žiada Rezníkovu RTVS na verejnú debatu odborníkov z celého názorového spektra na tému Covid-19

26.08.2021 | 12:20
31
S prvou iniciatívou a rovnakou požiadavkou prišli lekári na čele s Jurajom Mesíkom a Etelou Janekovou ešte na začiatku augusta. RTVS túto iniciatívu drzo odignorovala aj napriek tomu, že požiadavka na diskusiu rôznych odborníkov má širokú podporu verejnosti.

Vedeniu RTVS bol adresovaný otvorený list so žiadosťou o vytvorenie priestoru na verejnú diskusiu odborníkov s rôznym pohľadom na pandémiu a jej riešenia. Iniciatíva Hovorme spolu spojila známe osobnosti.

Osobnosti chcú otvorenú diskusiu

Bratia Matyinkovci, Jaro Slávik, Milan Markovič, Marián Čekovský, Marián Greksa, Fredy Ayisi a ďalšie osobnosti sa podpísali pod otvorený list vedeniu RTVS. Vyzývajú v ňom na uskutočnenie série piatich diskusných relácií na pôde RTVS venovaných prijímaným opatreniam na Slovensku v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Pripomeňme si, že s prvou iniciatívou a rovnakou požiadavkou prišli lekári na čele s Jurajom Mesíkom a Etelou Janekovou ešte na začiatku augusta. RTVS túto iniciatívu drzo odignorovala aj napriek tomu, že požiadavka na diskusiu rôznych odborníkov má širokú podporu verejnosti.

Hovorme spolu

Otvorený list iniciatívy Hovorme spolu v plnom znení:

Vážený pán generálny riaditeľ RTVS PhDr. Jaroslav Rezník,

my, dolu podpísaní iniciátori a signatári iniciatívy Hovorme spolu, Vás touto cestou vyzývame na zrealizovanie série piatich diskusných relácií na pôde RTVS venovaných prijímaným opatreniam na Slovensku v súvislosti s Covid-19, ktoré budú vysielané naživo v najsledovanejších časoch na Jednotke za účasti širokého spektra odborníkov s pluralitným zastúpením názorov.

Diskusné relácie majú obsiahnuť hlavné témy a zodpovedať tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov, a to ako medicínske, tak aj právne:

Témy diskusie

Testovanie – PCR a Ag testy (ich spoľahlivosť a diagnostická vhodnosť), celoplošné testovania (pomohli alebo zhoršili situáciu, išlo o medicínsku štúdiu platenú zo zahraničia alebo nie – viď Medrxiv.org)

Očkovanie – ide o vakcíny alebo nie, sú experimentálne alebo nie, sú bezpečné alebo nie, ide o jediné riešenie alebo máme aj iné

Liečba – boli dodržané správne medicínske postupy alebo nie, vieme Covid-19 liečiť alebo nie

Legislatíva – boli prijaté núdzové stavy platné, boli a sú platné vyhlášky hygienika, je prijatý pandemický zákon v súlade s ústavou, boli a sú porušované ľudské práva a medzinárodné dohovory alebo nie

Opatrenia – kto určil odborníkov, na základe čoho sa opatrenia prijímali, aké sú dopady (sociálne, psychologické, ekonomické, zdravotné a pod)

Považujeme za nevyhnutné, aby účastníkmi diskusie boli jednak tí odborníci, ktorí navrhovali alebo podporovali doteraz prijaté opatrenia.

Jedna strana diskutujúcich

– Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.; Prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.; MUDr. Marek Krajčí; PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.; MUDr. Peter Sabaka, PhD.; MUDr. Peter Visolajský; RNDr. Boris Klempa, DrSc.; Mgr. Richard Kollár, PhD.; Pavol Čekan, PhD., B.Sc.; MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH; Martin Pavelka, MA (Hons.), MA, CA, MSc.; Prof. MUDr.Zuzana Krištúfková PhD., MPH; Doc. PhDr. Marek Majdan MSc., PhD.; JUDr. Róbert Rovný a pod.

Druhá strana diskutujúcich

Ako aj odborníci, ktorí navrhujú ich zmeny

– Prof. MUDr. Hrušovský Štefan, CSc., Dr. SVS.; MUDr. Michal Piják, MUDr. Ján Lakota, CSc.; MUDr. Andrej Janco, MUDr. Juraj Mesík, MUDr. Igor Bukovský, PhD.; JUDr. Ján Drgonec, DrSc.; JUDr. Marica Pirošíková, JUDr. Peter Weis, a pod.

A to vždy vo vyrovnanom počte 4 – 6 odborníkov z každej strany podľa danej témy.

Názorové tábory musia spolu hovoriť

V priamej konfrontácii pred občanmi Slovenska tak budú môcť obhájiť svoje stanoviská a tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach, ktoré budú na prospech nás všetkých. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť.

Predmetné diskusie je potrebné zrealizovať čo najskôr – počas septembra a októbra 2021, aby sme predišli narastaniu napätia na Slovensku. A to 5 týždňov po sebe vždy v nedeľu v rámci relácie O 5 minút 12 (ako špeciálne vydanie) alebo ako samostatné mimoriadne vysielanie po tejto relácii (s dĺžkou od 60 do 120 minút) – podobným spôsobom, ako sú riešené predvolebné štúdiá pred každými voľbami, keďže v tomto prípade sa jedná o obzvlášť dôležitú vec s dopadom na celú krajinu a každého jej obyvateľa.

Poprosíme Vás o verejnú odpoveď najneskôr do 31.8.2021, pevne veríme, že bude kladná a ako naša verejnoprávna televízia tým prispejete nielen k vylepšeniu prijímaných opatrení, ale aj k upokojeniu situácie na Slovensku.

Ďakujeme a zostávame s pozdravom

– iniciátori:

Juraj Matyinko – spevák, skladateľ, člen skupiny Maduar

Ladislav Matyinko – spevák, manažér, člen skupiny Maduar

– signatári:

Milan Markovič – pedagóg, publicista, kabaretiér

Jaro Slávik – producent, promotér, talentový skaut, CEO v Starhouse Media

Marián Čekovský – spevák, skladateľ, klavirista, moderátor

Fredy Ayisi – tanečník, športovec, majiteľ Ayisi Yoga

Marian Greksa – spevák

Štefan Havlík – majster sveta v kulturistike, víťaz Arnold Classic, CEO vo Workoutic.com

Mirec Babják – moderátor, muzikant, producent

Mája Velšicová – herečka, speváčka

Rastislav Chvála – automobilový publicista, šéfredaktor Garáž.TV

Erik Kollárik – publicista

Laura Longauerová – Miss Slovensko 2014 a Miss Universe Slovenskej Republiky 2019

Ivanna Bagová – speváčka, pedagogička, víťazka Hlas Česko Slovenska 2012

Peter Bažík – spevák, multiinštrumentalista, víťaz X Factor 2014

Richard Vrablec – moderátor, zabávač

Marcela Molnárová – speváčka

Ľubo Virág – spevák, skladateľ

Matúš Valent – international fitness model

Marek Mensák – social event manažér, žurnalista, Akadémia životného štýlu

David Key (Radovan David Kúdelka) – spevák

Simon Ruffini – Človek – Slovenská Zem

Ladislav Znám – pedagóg, skladateľ, producent, člen skupiny Kiss my Ex

Peter Klema – lektor, gitarista, člen skupiny Kiss my Ex

Peter Derenčényi – Senzi TV

RNDr. BcA. Pavol Bodnár – biochemik, jazzový klavirista, skladateľ, aranžér, pedagóg

#hovormespolu

Zdroj: hlavnydennik.sk


Zaujímavosti