Hegerova vláda stupňuje vakcinačný apartheid: Po prekročené hraníc iba zaočkovaní ľudia nepôjdu do karantény a nemusia absolvovať test na Covid-19

30.06.2021 | 11:42
26
Končí doteraz platný regionálny princíp a nahradený bude individuálnym princípom. Prestane sa tak brať ohľad na to, odkiaľ človek cestuje. 

Cestovateľský semafor, ktorým sa obyvatelia Slovenska riadia pri návrate zo zahraničia, prejde zásadnými zmenami. Tie majú platiť už od pondelka 5. júla. Na svojom dnešnom rokovaní o tom rozhoduje vláda.

Končí doteraz platný regionálny princíp a nahradený bude individuálnym princípom. Prestane sa tak brať ohľad na to, odkiaľ človek cestuje. 

Kľúčové pre posudzovanie bude to, či je dotyčný očkovaný. Tieto zmeny navrhol Ústredný krízový štáb v súvislosti s rizikom šíriaceho sa delta variantu koronavírusu.

Plne zaočkované osoby tak pri prekročení hraníc na Slovensku nebudú musieť ísť do karantény ani podstúpiť test. Bude im stačiť sa na hraniciach preukázať covid pasom.

Koho považujú za plne zaočkovanú osobu?

• Vakcíny s dvojdávkovou schémou: 14 dní po podaní (15. deň) druhej dávky, platnosť 1 rok;

• Vakcíny s jednodávkovou schémou: 21 dní po podaní (22. deň) vakcíny, platnosť 1 rok;

• Osoby po prekonaní ochorenia COVID-19: 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19, platnosť 1 rok.

Osoby, ktoré nemajú za sebou plnú vakcináciu sa budú musieť registrovať na eHranici a podstúpiť povinne 14-dňovú karanténu. "Cestujúci má možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na 7-my deň karantény. V prípade negatívneho výsledku môže túto karanténu opustiť hneď ako mu je doručená správa o negatívnom RT-PCR výsledku."

Semafor myslí pri tom aj na špecifické skupiny obyvateľov. Deti do 12 rokov sa budú riadiť takými podmienkami, ako ich rodičia. 

Výnimku majú aj pendleri, ktorí neboli zaočkovaní. "Do 31. júla 2021 je možné použiť inštitút pendlera za podmienky pravidelného RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní," informuje semafor. Od 1. augusta sa budú aj pendleri riadiť základnými podmienkami pre očkovaných/neočkovaných bez výnimiek. Je to z dôvodu toho, že práve inštitút pendlera sa zneužíval na obchádzanie pravidiel. 

Deti od 12 do 18 rokov sa budú počas júla riadiť tými podmienkami, ako ich rodičia. To však len v prípade, že boli zaočkované aspoň prvou dávkou. Od augusta aj táto skupina prechádza na systém očkovaní/neočkovaní. 

Zmeniť by sa mali aj podmienky pre leteckú dopravu. Cestovateľský semafor navrhuje nutnosť preukázania sa negatívnym PCR testom pre osoby, ktoré prichádzajú lietadlom z nebezpečných krajín. V tomto prípade však ide zatiaľ iba o návrh, nakoľko bude nevyhnutná zmena zákona. 

Celý návrh cestovateľského semaforu si môžete pozrieť TU.

Klus: Povinná karanténa po návrate zo zahraničia pre všetkých nezaočkovaných

„Ak to na Slovensku myslíme s kontrolou hraníc vážne, musíme nastaviť taký režim, aby to nefungovalo ako v súčasnosti. Mnohí ľudia si totiž dnes dávajú navzájom telefonicky vedieť, na ktorých hraniciach sa kontroluje a na ktorých nie,“ konštatoval Klus.

Dodal, že vzhľadom na riziká delta variantu koronavírusu je podobné správanie nezodpovedné a neprípustné. „Prosím vás, nerobte to, v záujme vášho zdravia a zdravia vašich blízkych,“ zdôraznil štátny tajomník.

Klus odporúča očkovanie všetkým, ktorí sa chcú vyhnúť karanténe a testovaniu. Zaočkovaní ľudia sa totiž podľa návrhu Ústredného krízového štábu môžu vyhnúť domácej karanténe a testovaniu. „Zo semaforu, ktorý rozdeľoval krajiny na zelené, červené a čierne prechádzame do individuálneho systému. Ten nebude rozlišovať, odkiaľ človek prichádza, ale či je človek prichádzajúci na Slovensko zaočkovaný (oboma dávkami) alebo nie je zaočkovaný,“ konštatoval Klus.

Štátny tajomník tvrdí, že aj takto chcú motivovať tých, ktorí s očkovaním váhajú. Odvoláva sa na na dôkazy o tom, že zaočkovaní sú menšími prenášačmi koronavírusu a ich priebeh ochorenia je mierny a menej nebezpečný ako v prípade nezaočkovaných. „Ak by sa teda aj niekto zaočkovaný nakazil v zahraničí a prišiel by späť na Slovensko, tak okrem toho, že je u neho oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu na ďalšiu osobu, tak klinické následky, vrátane hospitalizácie, sú oveľa menej komplikované,“ povedal Klus.

Klus sa dotkol aj problematiky pendlerov, teda pravidelných cestujúcich, ktorí žijú v prihraničných oblastiach. Uviedol, že pri tejto skupine ľudí si vie predstaviť jej pravidelné bezplatné testovanie tak, ako tomu bolo v predchádzajúcom období. „S tým súvisí aj diskusia o dostupnejšom RT-PCR testovaní pre občanov, keďže antigénovému testovaniu do istej miery zrejme ‚odzvonilo’,“ uzavrel štátny tajomník.

Zdroj: hnonline.sk / europskenoviny.sk

Zobraziť ďalšie

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti