Havran už nie je stíhaný za hanobenia národa, rasy a presvedčenia

22.09.2020 | 17:15 Obvinenie sa týkalo textu, v ktorom Havran kritizuje katolíckeho kňaza Mariana Kuffu.

Obvinenie voči publicistovi a teológovi Michalovi Havranovi za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu ohovárania je zrušené. Ako informoval spravodajský portál sme.sk obvinenie je stiahnuté, no stíhanie vo veci pokračuje. Obvinenie sa týkalo textu, v ktorom Havran kritizuje katolíckeho kňaza Mariana Kuffu. Ten vyšiel v júni 2018 v denníku Sme pod názvom Pošlite Kuffu do cirkusu.

Ako informovalo Sme, do prípadu zasiahla Generálna prokuratúra SR, ktorá doterajší postup špeciálnej prokuratúry považuje za nesprávny. Zrušila uznesenie o zamietnutí sťažnosti, ale aj o samotnom obvinení. Portál objasnil, že to znamená, že hoci Havran viac nie je obvinený, stíhanie pokračuje vo veci.

Havran sa voči obvineniu od začiatku ohradzoval tým, že nechcel niekoho znevažovať alebo urážať pre jeho vieru. Svoj text chápal ako pamflet, žáner, ktorého bežnou súčasťou je irónia. „Vyšetrovateľovi aj pre tieto argumenty prikázala generálna prokuratúra znova konať a rozhodnúť. Naznačuje to, že zrušené bude zrejme aj samotné stíhanie vo veci,“ uviedol portál.

Námestník prokuratúry Jozef Szabó píše, že sporný článok ani zďaleka nemožno považovať za hanobenie či za taký, ktorý je namierený voči všetkým veriacim.

"Článok obvineného (Havrana) možno vnímať ako prejav jeho rozhorčenia a odvetnú reakciu na verejné vystupovanie poškodeného (Kuffu), ktorý je verejne známou osobou," upozorňuje Szabó.

Vysvetľuje, že práve médiá sú v demokratickej, slobodnej a modernej informačnej spoločnosti priestorom, kde prebieha najzásadnejšia debata o verejných záležitostiach. "(Havran) svoje hodnotiace úsudky nevyslovuje bezdôvodne, ale majú svoj skutkový základ v predchádzajúcich kontroverzných vyhláseniach a vystúpeniach poškodeného (Kuffu)," píše Szabó.

Trestné oznámenie podala pôvodne advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Zdroj: ta3.com / sme.sk

Články súvisiace s tematikou:


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti