Fico: Kiska svojimi klamstvami poškodzuje Slovensko

25.10.2018 | 18:29 Predseda strany SMER-SD tak reagoval na Kiskov blog v Denníku N, v ktorom prezident uviedol, že od SIS dostal správu o podvodoch a prepojení štátu na mafiu.

Prezident Andrej Kiska podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica klamstvami poškodzuje SR. Ako vyhlásil vo štvrtok Fico na tlačovej besede, nikdy neexistovala správa SIS, o akej hovorí Kiska.

„Mrzí nás to a musíme sa ohradiť. Kiska týmito klamstvami len poškodzuje SR. Je to od Kisku veľké svinstvo, ako škodí SR,“ vyhlásil Fico. Podľa podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka neexistuje taký spis. „Kiska si to vymyslel,“ zdôraznil Kaliňák.

Prezident Andrej Kiska dostal od Slovenskej informačnej služby (SIS) dokumentáciu, ktorá mapovala pôsobenie organizovaného zločinu na východnom Slovensku. Prezident Kiska to uviedol na blogu spravodajského portálu Denníka N s tým, že dokument obsahoval konkrétne mená ľudí, firiem či poberateľov argodotácií.

„Išlo o niekoľkostranový a pomerne podrobný dokument, aké bežne od SIS nedostávam,“ uvádza prezident. Doplnil, že aj napriek podrobným informáciám, ktoré správa obsahovala, orgány činné v trestnom konaní nekonali. Naopak, podľa Kisku mali podvody s dotáciami krytie na najvyšších miestach polície, prokuratúry či politiky. Správu od tajnej služby si vyžiadal prezident po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

„Dokument obsahoval rok po roku za posledných možno takmer 10 rokov informácie, ako sa dejú podvody s agrodotáciami a pozemkami na Slovensku. Boli tam konkrétne mená najmä z východného Slovenska, talianske aj slovenské, konkrétne sumy, konkrétne názvy firiem, ktoré sú podozrivé z obrovských podvodov. Hovoríme o desiatkach miliónov eur, ktoré boli neoprávnene vyplácané a z ktorých časť končila vo vrecku konkrétnych ľudí. Boli tam napísané prepojenia kto, kde a s kým sa na týchto aktivitách podieľa,“ uviedol prezident.

Podľa jeho slov existuje jediné možné vysvetlenie. „Ak tie informácie boli pravdivé, tak je na to jediné vysvetlenie. Tí ľudia boli krytí štátnou mafiou, policajtmi, politikmi, ktorí úmyselne nič nevyšetrovali a zametali veci pod koberec. Museli byť krytí aj vedením polície, ktorá od Slovenskej informačnej služby tieto informácie dostávala. A museli ich mať aj na ministerstve vnútra a úrade vlády, kde pracovali minimálne dvaja ľudia, čo mali k podozrivým osobám veľmi blízko,“ doplnil Kiska.

Fico sa dištancoval od Gorily

Expremiér Robert Fico sa na tlačovej besede dištancoval od spisu SIS s názvom Gorila. Údajný spis Slovenskej informačnej služby Gorila je podľa Fica o tom, ako sa za druhej vlády Mikuláša Dzurindu kradlo a privatizovali sa Slovenské elektrárne (SE).

Na tlačovej konferencii to zdôraznil šéf Smeru, ktorý potvrdil, že ku kauze bol vypovedať na špeciálnej prokuratúre ešte na prelome mája a júna 2017.

Či bol v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici, ako sa píše v údajnom spise, nepovedal. "Je to kauza druhej Dzurindovej vlády. Kde bol vtedy Robert Fico? Sedel v opozícii. Predtým som nebol nikdy v žiadnej vláde a nemám absolútne nič s privatizáciou Slovenských elektrární. Neotravujte ma s Coca-Colou," dodal.

Zdroj: SITA / sme.sk

Zaujímavosti