Exsiskár Forisch: Zajac z Esetu nám ponúkal love, ale bolo to málo

09.10.2019 | 20:07
5
Anton Zajac sa pre Denník N vyjadril, že Pavla Forischa nepozná. Slová Forischa a Zajaca sa nutne nevylučujú.

Putovali peniaze od spolumajiteľa firmy Eset Antona Zajaca bývalému agentovi SIS Pavlovi Forischovi, ktorý spolupracuje s poslancom Jozefom Rajtárom? Tento názor vyjadrila europoslankyňa SaS Lucia Nicholsonová. Zajac tvrdí, že Forischa nepozná a nikdy sa s ním nestretol. Na prípadnú finančnú pomoc od spolumajiteľa Esetu sa Denník S spýtal priamo exsiskára.

Spory v strane Sloboda a Solidarita, ktoré už vyústili do odchodu desiatok ľudí zo strany, sa vyhrotili vzájomným obviňovaním sa zo spravodajských hier. Jozef Rajtár, teraz už bývalý saskár pre Denník S povedal, že na Richarda Sulíka má vplyv človek z prostredia tajných služieb.

Líder strany SaS Richard Sulík to označil za blud a poukázal na to, že naopak je to Rajtár, ktorý má styky s bývalým členom SIS Pavlom Forischom.

Rajtár: Forisch robí to, čo má

Rajtár to nepoprel, povedal však, že Pavol Forisch mu v minulosti dal niektoré dôležité informácie, ktoré pomohli v boji s mafiou. „Toto je presne úloha bezpečnostných zložiek, pomáhať v stabilizácii štátu a pomáhať odvracať jeho rozklad. Naproti tomu ich úlohou nie je byť infiltrovaný v demokratických politických stranách a oslabovať fungovanie ich volených riadiacich štruktúr a snažiť sa prebrať ich riadenie. Toto je neprijateľné,“ uviedol pre Denník S.

Podľa lídra SaS je však Forisch závadová osoba, čo si s Rajtárom mal v minulosti aj vydiskutovať. Napriek tomu spolupráca Rajtára a Forischa neustala.

Forisch na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom píše: „Rajtár mi nikdy nič neplatil a ani neplatí. On sa totiž s nami skladal na nákup informácií.“ Okrem toho však poslal Forisch Sulíkovi aj odkaz, v ktorom mu hovorí: „teraz idem po tebe. Buď sa priznáš, čo si varil s Kočnerom, alebo ťa zasiahne spravodlivosť.“

Nicholsonová: Donorom mal byť Anton Zajac z Esetu

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa v rozhovore pre Denník N vyjadrila, že keď sa dozvedela o finančnom vzťahu Rajtára a Forischa, tak o tom informovala Sulíka. „Richard kontaktoval osobu, ktorá mala dávať nejaké peniaze, overil si to a tie informácie sa ukázali ako pravdivé,“ povedala saskárka.

Donorom mal byť Anton Zajac, spolumajiteľ spoločnosti Eset. Nicholsonová je však presvedčená, že ten venoval peniaze Rajtárovi a netušil, že skončia u Forischa. „Anton Zajac má dobrý vzťah s Danielom Lipšicom, ktorý má s Forischom obrovský problém,“ ozrejmila.

Anton Zajac sa pre Denník N vyjadril, že Forischa nepozná. „Nikdy som sa s ním nestretol a neviem, čím sa zaoberá,“ povedal. Na otázku či finančne podporil Rajtára odpovedal, že podporuje rôzne aktivity, ktorých cieľom je „posilňovať demokratické prostredie v krajine.“ Tvrdí, že podporil veľa projektov a nedrží si evidenciu a ani ju nežiada, pokiaľ ide o malé dary.

Forisch: Zajac nám cez Rajtára ponúkal peniaze

Forisch pre Denník S povedal, že žiadne peniaze od Zajaca nedostal. Vraj ale taká možnosť bola. „Viem, že Zajac nám chcel dávať love, ale ja som povedal, že my od Esetu neberieme. Ja som tie peniaze nikdy nevidel,“ povedal Forisch. Uviedol taktiež, že tento obnos mal ísť cez Rajtára, čo by potvrdzovalo vyjadrenie Lucie Nicholsonovej.

„Oni také šušne ponúkajú, že za to nič neurobíte. Nechať sa kúpiť za nejaké drobáky, to je to najhoršie, čo môže byť. Bavíme sa rádovo o 2-tisícoch eur…. Keď príde nejaký pán Zajac a ponúkne 2-tisíc, to mi príde ako nejaká hra,“ konštatoval.

Slová Forischa a Zajaca sa nutne nevylučujú. Ako bolo spomenuté, Anton Zajac akékoľvek prepojenia na Pavla Forischa odmieta. Zo slov Forischa pritom nutne nevyplýva, že Zajac vedel o tom, kam jeho peniaze putujú.

Forischa sme sa spýtali aj na to, ako mohol spolupracovať s jedným členom SaS (Jozefom Rajtárom) a pritom byť v konflikte s iným (Luciou Nicholsonovou). „Nerobím pre politické strany, robím z presvedčenia,“ hovorí, pričom o Nicholsonovej sa vyjadruje ako o „penťáčke“.

Pripomeňme, že Forisch sa dostal do pozornosti médií minulý rok, keď na sociálnej sieti zdieľal dokument, podľa ktorého Luciu Nicholsonovú v roku 2003 kanadské úrady zadržali za prostitúciu. Dokument sa ukázal byť hoaxom. „Nenazval by som to hoaxom. Mne chodia všelijaké informácie,“ hovorí dnes Forisch.

„Ona na mňa podala trestné oznámenie ako na neznámeho páchateľa. To zastavili…. Už som ďalej nepotreboval pokračovať. Podľa jej reakcie, ako sa bránila, mi bolo jasné, že to nie je pravda. Že je to podhodené. Aj nám niekedy niečo podhodia, aby nás zdiskreditovali,“ uviedol.

Exsiskára sme sa spýtali aj na jeho ostré vyjadrenie voči Richardovi Sulíkovi. Z neho vyplýva, že jeho aktivity voči predsedovi SaS až tak horúce nebudú. „Ja idem po Sulíkovi už dlho, ale pre mňa nie je teraz zaujímavý, pre mňa je zaujímavé dokončiť Pentu a vraždu Kuciaka, lebo tam som svedok a chcem aj tú odmenu,“ uzavrel.

Forisch: Za vraždou Kuciaka je šéf Penty Haščák. Cieľom bol štátny prevrat, zmarenie vyšetrovania Gorily a s podporou USA dosadenie pravicovej vlády

Forisch sa koncom marca v InfoVojne vyjadrovali ku kauze Gorila a vražde novinára Kuciaka. Spolu s ďalším bývalým príslušníkom SIS Stanislavom Žiaranom uviedli, že generálnej prokuratúre 27. marca adresovali list, v ktorom žiadajú generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o osobné stretnutie, kde mu chcú poskytnúť bližšie informácie v súvislosti s aktivitami Jaroslava Haščáka a Mariana Kočnera ohľadne vraždy novinára a jeho priateľky. Súčasťou svedectva má byť aj audiozáznam rozhovoru, kde väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner na jednom stretnutí v bratislavskom hoteli Albrecht požiadal Pavla Forischa o poskytnutie kompromitujúcich materiálov na už bývalého šéfa vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Lukáša Kyselicu.

„Máme k dispozícii rozpracované a pripravené podklady, ktoré účinne a prakticky okamžite dokážu zasiahnuť objednávateľa a organizátora Penta Investments a v krátkej dobe aj vykonávateľov,“ uvádza sa v liste, ktorý Stanislav Žiaran a Pavol Forisch adresovali Čižnárovi.

Viac v článku TU.

Kauza Mecom, Penta, Kiska a Nicholsonová

Meno Pavla Forischa, jeho spolupracovníkov a ich aktivity ste mohli postrehnúť hlavne v súvislosti s kauzou MEKOM. Forisch sa počas svojho pôsobenia v SIS venoval ekonomickej kriminalite. Tvrdí, že spolu so Stanislavom Žiaranom boli zároveň informátormi, ktorí zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi poskytli dôležité informácie ohľadne Mariana Kočnera, kauzy Mecom a finančnej skupiny Penta. Forisch poskytol na jar tohto roku InfoVojne dokument, v ktorom poslancov Národnej Rady Slovenskej republiky upozornil na nebezpečné konanie prezidenta Andreja Kisku a poslankyne parlamentu za SaS (toho času poslankyne Európskeho parlamentu) Lucie Ďuriš Nicholsonovej. 

O Marianovi Kočnerovi

,,Hlavný problém Mariana Kočnera je jeho krytie, nie je vôbec oná vláda, alebo tá vláda, sú to iba jeho biele kone v politike. Či už to bolo za Radičovej vlády, Dzurindu, kde to začalo, kde sa etabloval v rámci toho, že zahral hru na prepad Markízy... pekne zahraná hra, Dzurinda sa tým dostal kde chcel..,” uviedol Forisch v relácii Informačná Vojna koncom novembra minulého roku.

Za slušné Slovensko, Šeliga, Soros, Eset, Kiskovi Za ľudia a uchopenie moci na Dzurindu

Ďalej sa v rámci skupiny ZIFOR-M zaoberal podivnými finančnými tokmi smerom na účet bývalého predstaviteľa iniciatívy Za slušné Slovensko Juraja Šeligu, ešte dávno predtým ako Za slušné Slovensko existovalo. Šeliga je v súčasnosti podpredseda Kiskovej strany Za ľudí. Jeho šéf ešte počas prezidentovania vyjadril túžbu uchopiť moc v štáte. „Prezidentské voľby sme vyhrali, teraz musíme vyhrať aj parlamentné voľby. Preto založím politickú stranu. Chcem spojiť slušných a ochotných ľudí a zmeniť našu krajinu k lepšiemu,“ vyhlásil Kiska po zvolení Zuzany Čaputovej za prezidentku.

Forisch ešte minulý rok na jeseň objasnil súvislosti s protivládnymi protestami po zavraždení novinára Kuciaka a jeho priateľky: ,,Podali sme trestné oznámenie preto, lebo disponujeme informáciou, že na účty pána Šeligu, konkrétne na jeho podnikateľský účet myslím, že je to živnostenský, chodili peniaze z amerických neziskoviek napojených na Soroša a taktiež tam prišli peniaze z firmy známej, napojenej na tieto inštitúcie zverejnené v mediách napojené na americké spravodajské zložky a jedná sa o spoločnosť ESET...Zaujímavé bude obdobie, keď orgány činné v trestnom konaní mu budú klásť otázku, že ešte neexistovalo Slušné Slovensko, nikto nevedel kto je Šeliga a už chodili prachy. A to som zvedavý čo odpovie...Kuciak bol nažive, keď začali chodiť neexistujúcemu Slušnému Slovensku peniaze,” povedal v novembri na InfoVojne Forisch.

Zdroj: denniks.sk / InfoVojna


Zaujímavosti