Európsky establišment a jeho tváre jasajú z nadchádzajúceho Bidenovho vládnutia v Bielom dome

20.01.2021 | 14:42
Kremeľ vyhlásil, že akékoľvek zlepšenie napätých vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude závisieť od Joea Bidena.

Stredajší nástup zvoleného prezidenta Joea Bidena do funkcie privítala i predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra AP.

"Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali," povedala von der Leyenová v stredu zákonodarcom EÚ v Bruseli len niekoľko hodín predtým, než Joe Biden zloží vo Washingtone slávnostnú prísahu.

Nástup demokrata Bidena je podľa šéfky EK "jasný dôkaz toho, že Európa má po dlhých štyroch rokoch opäť v Bielom dome priateľa". "Spojené štáty sú späť a Európa je pripravená znovu nadviazať spojenectvo s dlhoročným a dôveryhodným partnerom a vdýchnuť nový život nášmu spojenectvu, ktoré si ceníme," povedala.

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval v stredu novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena na vytvorenie novej transatlantickej dohody s EÚ, ktorá sa bude zaoberať otázkami mieru, bezpečnosti, prosperity, slobody či ľudských práv. Michel varoval, že po štyroch rokoch Trumpovej administratívy sa svet zmenil a iné budú i transatlantické vzťahy.

Michel zároveň poukázal na rozdiely, ktoré "zázračne nezmiznú". Zmenila sa totiž podľa neho Amerika, i to, ako na ňu nazerá Európa a tiež zvyšok sveta.

Steinmeier: Veľmi mi odľahlo, že Joe Biden príde do Bieleho domu

Dobrým dňom pre demokraciu nazval stredajšie inaugurovanie amerického prezidenta Joea Bidena nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Vyjadril sa tak vo videoposolstve, ktoré zverejnil na svojej oficiálnej webovej stránke, ako aj na sociálnych sieťach.

Pre Steinmeiera predstavuje uvedenie Bidena, ktorý nahradí Donalda Trumpa, do funkcie 46. prezidenta USA úľavu. "Veľmi mi odľahlo, že Joe Biden bude dnes inaugurovaný ako prezident (USA) a príde do Bieleho domu," uviedol v posolstve zverejnenom v stredu na internetovej stránke www.bundespräsident.de, ako aj na účtoch na Instagrame a Facebooku. "Viem, že tento pocit zdieľajú mnohí ľudia v Nemecku," dodal.

S nástupom novej administratívy vo Washingtone sa podľa nemeckého prezidenta spája nádej, že medzinárodné spoločenstvo bude v budúcnosti opäť užšie a lepšie spolupracovať a čeliť najväčším problémom dneška. Dodal, že názorové rozdiely obe krajiny nerozdelia, ale posilnia hľadanie spoločných riešení.

"Tešíme sa, že Spojené štáty budú v budúcnosti znova stáť na našej strane ako nenahraditeľný partner v mnohých otázkach: v spoločnom a solidárnom boji proti pandémii COVID-19, v globálnej ochrane klímy, v otázkach bezpečnosti vrátane kontroly zbraní a odzbrojovania, ako aj čo sa týka mnohých naliehavých konfliktoch vo svete," uviedol.

Napriek všetkej radosti, ktorá inauguračný deň sprevádza, nie je možné podľa Steinmeiera zabudnúť na to, že "populizmus zlákal aj najsilnejšiu demokraciu sveta". "Musíme rozhodne konať proti polarizácii, chrániť a posilňovať verejný priestor našich demokracií a tvoriť politiku na základe rozumu a faktov," vyzval.

Joeovi Bidenovi a viceprezidentke Kamale Harrisovej zaprial prezidenta Nemecka veľa šťastia pri zvládaní "veľkých a náročných úloh" a vyjadril vieru, že ich čoskoro bude môcť privítať v Nemecku.

Joe Biden sa po stredajšej slávnostnej inaugurácii stane v poradí 46. americkým prezidentom. Inauguráciu komplikujú obavy o bezpečnosť po útoku podporovateľov odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára. Z tohto dôvodu v hlavnom meste Washington rozmiestnili tisíce príslušníkov Národnej gardy.

Kremeľ: Zlepšenie vzťahov Ruska s USA bude závisieť od prezidenta Bidena

Kremeľ v stredu vyhlásil, že akékoľvek zlepšenie napätých vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude závisieť od Joea Bidena, ktorý napoludnie miestneho času zloží prezidentský sľub. Informovala o tom agentúra AFP.

"Rusko bude žiť tak, ako žilo stovky rokov predtým: bude sa snažiť o dobré vzťahy so Spojenými štátmi," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. To, či sa o rovnaký cieľ bude usilovať i Washington, "bude záležať od pána Bidena a jeho tímu," dodal.

Nový prezident USA nebude pre Rusko podľa Peskovových slov znamenať žiadnu zmenu a Kremeľ neplánuje nijaké prípravy, čo sa týka Bidenovej inaugurácie.

Napriek nezhodám pri vojenských konfliktoch na Ukrajine a v Sýrii, ako aj obvineniam zo zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA či hackerským útokom plánujú obe krajiny krátko po tom, ako Biden zloží prezidentskú prísahu, predĺžiť poslednú zásadnú dohodu o jadrovom odzbrojení.

Zmluva Nový START z roku 2010, ktorá obsahuje záväzok, aby Rusko i USA nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov - teda rakiet a bombardovacích lietadiel -, má totiž vypršať 5. februára.

Peskov v stredu uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin sa "dôsledne" zasadzuje za zachovanie tejto zmluvy a teraz sú na rade USA, aby sa o usilovali tiež. Rokovania s Trumpovou administratívou sa zasekli po tom, čo Washington začal tlačiť na Čínu, aby sa k tejto dohode pridala aj napriek tomu, že Peking predtým oznámil, že to v úmysle nemá.

Bidenovi spolupracovníci naznačili, že nadchádzajúci prezident sa bude usilovať o predĺženie platnosti spomínanej zmluvy, avšak počas svojej predvolebnej kampane prisľúbil i to, že zaujme voči Rusku tvrdší postoj, poznamenala AFP.

Na Bidenovú inauguráciu prídu aj exprezidenti, platiť budú opatrenia

Inaugurácia nového prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena sa bude v dôsledku koronavírusovej pandémie konať bez účasti tisícok divákov a pre obavy z možných násilností podporovateľov odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa aj za prísnych bezpečnostných opatrení. Na ceremónii sa však napriek tomu zúčastní niekoľko bývalých prezidentov, väčšina kongresmanov či sudcovia Najvyššieho súdu, konštatujú televízia NBC News či agentúra AP.

Na Bidenovej inaugurácii sa zúčastnia exprezidenti USA Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton, takisto ako aj bývalé prvé dámy Michelle Obamová, Laura Bushová a Hillary Clintonová. Príde i odchádzajúci viceprezident Mike Pence.

Naopak Jimmy Carter, najstarší žijúci bývalý prezident USA, ani jeho manželka Rosalynn Carterová sa prvýkrát od roku 1977, keď zložil sľub, na inaugurácii nezúčastnia. Bidenovi však zaželali "všetko dobré". Ako už vopred avizoval, na inaugurácii demokrata Bidena sa nezúčastní ani odchádzajúci prezident Donald Trump, ktorého Biden porazil vo voľbách konaných 3. novembra. Trump sa tak stane piatym americkým prezidentom, ktorý nebude prítomný na prísahe svojho nástupcu.

Pre pandémiu koronavírusu bude počas inaugurácie platiť množstvo bezpečnostných opatrení. Účastníci budú medzi sebou musieť dodržiavať bezpečné rozstupy a mať rúška.

Pandémia viedla výbor amerického Kongresu, ktorý má na starosti prípravu prezidentskej prísahy, k výraznému zníženiu počtu pozvaných hostí. Výbor zvyčajne vydá členom Kongresu 200.000 vstupeniek, tento rok však každý zákonodarca dostal dve. Výbor uviedol, že počet účastníkov bude približne rovnaký, ako v Kapitole pri každoročnom prejave amerického prezidenta o stave Únie, čo predstavuje približne 1000 ľudí. Konať sa nebude ani tradičný slávnostný obed. Inauguračné bály a sprievody tento rok nahradia virtuálne podujatia.

Na bezpečnosť počas inauguračnej ceremónie bude dohliadať približne 25.000 príslušníkov Národnej gardy, ktorá je súčasťou záloh ozbrojených síl USA. Okolo Kapitolu boli rozmiestnené bariéry a uzavreté boli i mnohé okolité ulice.

Úrady uzavreli aj park National Mall, odkiaľ inauguráciu zvyčajne sledujú tisíce ľudí. Dve skupiny demonštrantov, ktorým úrady povolili protestné zhromaždenia, súhlasili s ich organizáciou na iných miestach v okolí. Účastníci týchto demonštrácií budú podrobení prehliadke.

Slávnostná inaugurácia začne v stredu na poludnie miestneho času (18.00 h SEČ).

Trump sa inaugurácie nezúčastní

Niekoľko hodín pred inauguráciou Bidena jeho dosluhujúci predchodca Trump opustil Biely dom. V sprievode manželky Melanie pred oficiálnym sídlom prezidentov USA nasadol do vrtuľníka Marine One a odletel na základňu Andrews v Marylande, kde sa bude konať posledný rozlúčkový ceremoniál. Krátko predtým sa ešte stihol prihovoriť prítomným novinárom. „Prežili sme úžasné štyri roky, počas ktorých sme veľa dosiahli. Milujeme Američanov, bolo to niečo veľmi výnimočné,“ vyhlásil 74-ročný rodák z New Yorku. Radovým občanom sa stane zrejme už vo svojom luxusnom rezorte Mar-a-Lago, ktorý si zvolil ako budúce bydlisko.

Na poriadok bude dnes vo Washingtone dohliadať viac ako 25-tisíc policajtov a príslušníkov národnej gardy. Extrémna miera bezpečnostných opatrení vyplýva predovšetkým z nedávnych nepokojov v sídle Kongresu, ktorých sa zúčastnili členovia rôznych extrémistických skupín a ktoré si vyžiadali niekoľko mŕtvych.

"Hlavné mesto je v podstate uzavreté... Obrnené vozidlá a betónové bariéry blokujú ulice. National Mall (park medzi Kapitolom a Lincolnovým pamätníkom) je uzavretý. Komplex Kapitolu Spojených štátov je oplotený. Na križovatkách sú kontrolné stanovištia. Tajná služba Spojených štátov (prezidentská ochranka), ktorá má inauguráciu na starosti, uvádza, že je pripravená," napísala AP.

Zdroj: davdva.sk / news.sk / InfoVojna / topky.sk


Zaujímavosti