Draxler o perverznosti médií, kaviarne a zúfalej vládnej koalície, ktorá sa núdzovým stavom snaží udržať pri moci napriek hnevu ľudí

23.02.2021 | 19:23
Bývalý minister školstva Juraj Draxler o predčasných voľbách a dvojakom metre korporátnych médií, ktoré sú hlasnou trúbou Matovičovho režimu.

Znovu podčiarkujem tú perverznosť: pred tromi rokmi médiá, kaviareň a vtedajšia opozícia argumentovali, že vláda musí odstúpiť, pretože zomreli dvaja ľudia (česť ich pamiatke) a na námestí tridsať alebo štyridsaťtisíc ľudí chce vládnu demisiu.

Vtedy predčasné voľby takmer boli, politicky sa to zastavilo doslova dve sekundy pred dvanástou.

Dnes sú odborníci v zhode, že vláda má na svedomí tisíce zbytočne zmarených životov, ale médiá aj dnešná vládna koalícia tvrdia, že vláda by nemohla padnúť dokonca ani ak by sa za to vyslovilo dva milióny dvestotisíc voličov v referende (a nejaké drobné, toľko hlasov treba, aby bolo platné).

Koalícia sa drží už len zúfalo, ak by nebol núdzový stav, tak sú námestia plné, ako asi nikdy. A tváriť sa, že dnes má nejakú špeciálnu právnu možnosť, ako sa udržať pri moci ďalšie tri roky, je, ešte raz, proste zvrhlé.

Smerom k predčasným voľbám a tri hlavné prekážky

Stále dostávam otázky, ako to teda bude s predčasnými voľbami, preto veľmi stručné zhrnutie.

Na ceste k voľbám máme tri hlavné prekážky:

- vypísanie referenda. Môže sa stať, že referendum prezidentka ani nevypíše. Odvolá sa na názory niektorých právnkov, že skracovanie volebného obdobia by bolo porušením základných práv poslancov a preto referendum o takejto otázke ani nemožno vypísať.

- po prekonaní tejto prekážky je tu ďalšia, a tou je nutnosť dosiahnuť zhodu s nadpolovičnou väčšinou všetkých voličov. To vôbec nie je také jednoduché, ako to znie. Je niečo úplne iné, ak ľudia prejavujú nahnevanosť na FB alebo v prieskumoch a iné priamo ísť a hlasovať.

- ak referendum bude úspešné, ešte stále je tu postoj vládnych poslancov, ktorí už vyjadrili - domnievajú sa, že referendom ich nemožno donútiť hlasovať, pretože ústava hovorí, že majú vykonávať mandát podľa svojho svedomia a toto by nebolo podľa ich svedomia. Je to pomerne slabá barlička ale v praxi to naozaj môže veci skomplikovať.

Aj preto bude treba byť čoraz jednotnejší. Zabudnúť na rôzne minidemonštrácie obskurných jednotlivcov, ktoré len zbytočne rozbíjajú pozornosť. Takisto zabudnúť na demonštrácie organizované extrémistickejšími silami, lebo to väčšinu obyvateľstva len odradí. A najmä - naozaj sa postupne zapájať.

Samozrejme, voľby nesmú byť prezentované len ako výber medzi Matovičom a návratom Smeru (1, 2), lebo to by dobre nedopadlo, ale v tomto ohľade by som bol najviac optimistický

Ak sa budeme čoraz viac spájať, bude to postupne narastať, ľudia potrebujú vidieť, že to ide. Aj preto som sa odmietol vyhovoriť na pandémiu a organizovať aj v núdzovom stave protesty, také, ktoré neporušujú pravidlá, aby sa veci začali hýbať.

Ak všetko dobre pôjde, na jar pokojne už môžeme robiť blokády a začať vyzývať na prípadný generálny štrajk vtedy, ak by niekto chcel vôľu ľudu k predčasným voľbám blokovať.

Zdroj: Facebook Juraj Draxler


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti