Demokrati získali kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, Republikáni budú ovládať Senát

07.11.2018 | 11:56 Američania si v rámci supervolebného utorka volili všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov. Okrem nich rozhodovali o obsadení 35 zo 100 kresiel v Senáte.

Demokrati získali v utorkových voľbách väčšinu kresiel v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu. Získali tak moc vyšetrovať prezidenta Donalda Trumpa a prispieť k vytváraniu politickej agendy v krajine v nadchádzajúcich dvoch rokoch, informovala v stredu agentúra AP.

Demokrati si polepšili v Snemovni reprezentantov o viac ako dve desiatky kresiel. Z doterajších výsledkov vyplýva, že už majú 218 kresiel potrebných na prelomenie osemročnej nadvlády republikánov v dolnej komore Kongresu.

Republikáni si zachovali kontrolu nad Senátom, čím sa podľa AP začína nová éra rozdelenej vlády. V Senáte zatiaľ získali tesnú väčšinu 51:49, ale majú šancu si ju ešte rozšíriť o tri mandáty v zatiaľ nerozhodnutých voľbách v štátoch Florida, Arizona a Montana.

Američania si v rámci supervolebného utorka volili všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov. Okrem nich rozhodovali o obsadení 35 zo 100 kresiel v Senáte. V hre tiež bolo 39 miest guvernérov jednotlivých štátov USA. Vo voľbách guvernérov si demokrati polepšili o päť štátov, neuspeli však v dôležitých štátoch Florida a Ohio.

Prezident Trump na Twitteri komentoval výsledky utorkových volieb ako "ohromný úspech". Líderka súčasnej demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová uviedla, že výsledky volieb obnovujú systém bŕzd a protiváh, ktoré v americkom politickom systéme zaisťujú dodržiavanie ústavy.

Zdroj: 24hod.sk


Zaujímavosti