Ďalšia rana pre vakcinačné plány: Johnson & Johnson pozastavuje kvôli výskytu krvných zrazenín používanie svoje vakcíny v Európe

13.04.2021 | 18:51
9
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v utorok odporučili pozastavenie používania vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) kvôli vyšetrovaniu zriedkavých prípadov krvných zrazenín v Spojených štátoch odkladá distribúciu svojej vakcíny proti covidu-19 v Európe. S odkazom na vyjadrenie firmy to dnes oznámili agentúry. Európska komisia podľa nemenovaného činiteľa, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, požaduje, aby farmaceutická spoločnosť toto svoje "absolútne nečakané oznámenie" vysvetlila.

"Vyhodnocujeme tieto prípady s európskymi zdravotníckymi úradmi," uviedla americká firma. "Rozhodli sme sa distribúciu vakcín v Európe odložiť," dodala spoločnosť. Server Politico napísal, že v Európskej únii sa vakcína mala začať používať už tento týždeň a do konca júna malo do dvadsaťsedmičky doraziť 55 miliónov dávok. J&J v piatok podľa zdroja Reuters potvrdila, že sa bude snažiť vakcíny do konca prvého polroka v objednanom množstve dodať.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že vakcínu od spoločnosti J & J preskúmava kvôli prípadom vzniku krvných zrazenín u osôb, ktoré boli touto látkou očkované v Spojených štátoch. Dnes po oznámení amerických úradov o prerušení používania vakcíny EMA podľa agentúry AP uviedla, že "zatiaľ nie je jasné, či existuje príčinná súvislosť medzi očkovaním touto látkou a týmito stavmi". Komisia EMA pre bezpečnosť napísala, že spomínané "prípady vyšetruje a rozhodne, či bude potrebné podniknúť regulačné opatrenia".

Dnešné oznámenie spoločnosti Johnson & Johnson označuje Politico za ďalšiu ranu pre vakcinačné plány krajín EÚ najmä potom, čo mnoho z nich obmedzilo používanie preparátu od spoločnosti AstraZeneca kvôli niekoľkým podobným prípadom vzniku krvných zrazenín. Iné sa zase stretávajú s nedostatkom vakcín alebo logistickými problémami pri ich distribúcii.

Odporučili pozastaviť očkovanie v USA

Dôvodom odporúčania je predbežná opatrnosť úradov po výskyte šiestich prípadov krvných zrazenín po očkovaní, ktoré teraz vyšetrujú FDA a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). FDA uviedla, že kým vyšetrovanie zamerané na objasnenie možnej závažnosti týchto prípadov nebude skončené, odporúča jednotlivým štátom USA prerušiť očkovanie touto vakcínou.

Pozastavenie krátko pred oficiálnym potvrdením zo strany FDA avizoval denník The New York Times (NYT). Šesť prípadov krvných zrazenín sa podľa NYT v USA vyskytlo po očkovaní zmienenou látkou, a to približne dva týždne po jej podaní. Podľa denníka sa tieto prípady týkali výlučne žien, a to vo veku od 18 do 48 rokov. Jedna z týchto žien údajne zomrela, zatiaľ čo ďalšia, žijúca v štáte Nebraska, je údajne v kritickom stave. Podľa údajov CDC dosiaľ vakcínu od J&J podali v Spojených štátoch necelým siedmim miliónom ľudí, pričom do celých USA bolo dosiaľ distribuovaných 16 miliónov jej dávok.

"Chcel by som CDC a FDA zablahoželať za to, že sa toho veľmi rýchlo zhostili, zastavili očkovanie, kým nebudeme vedieť viac," reagoval na dnešné oznámenie vo vysielaní televízie CNN profesor z Emory University a expert na vakcináciu Carlos del Rio. Postup federálnych agentúr hodnotil ako "presne ten správny krok".

Nie všetci súhlasia s týmto postupom

Úplne opačné stanovisko na twitteri zaujal Nate Silver, čo je zakladateľ webu FiveThirtyEight, ktorý analyzuje americké voľby a verejnú mienku. "Šesť prípadov zo siedmich miliónov ľudí. Úplná katastrofa. Toto si vyžiada ľudské životy. A zvýši to váhavosť okolo vakcín. Títo ľudia nerozumejú analýze ceny a prínosov," napísal. Istý údiv na twitteri vyjadril tiež demokratický kongresman Brian Schatz.

Problém nerozhodnosti Američanov vo vzťahu k očkovaniu zmieňuje aj denník NYT, podľa ktorého je pozastavenie očkovania problémom aj kvôli aktuálnemu rozmachu koronavírusovej nákazy v rade štátov USA. Pripomína dianie v Európskej únii okolo vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a obavy, že liek môže veľmi zriedkavo spôsobovať krvné zrazeniny. "Táto obava posilnila istý odpor voči všetkým vakcínam," mieni NYT.

Vakcína od J&J dostala v USA povolenie na núdzové použitie na konci februára, pričom vzbudzovala značné očakávania, lebo sa podáva v jedinej dávke a jej skladovanie je relatívne nenáročné. Zatiaľ ale prípravok tvorí malý zlomok amerických vakcinácií, píše AP. USA od výrobcu dostali len deväť miliónov dávok, sľúbených ich majú 100 miliónov do konca mája.

Vážná vyrážka po vakcíne Johnson & Johnson

Pozrite si prípad 74-ročného muža, ktorý mal po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od farmaceutickej firmy Johnson & Johnson vážnu reakciu:

Zdroj: topky.sk / InfoVojna


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti