VIDEO: Csaba Dömötör dostal za krivú výpoveď v kauze manipulovania trestných konaní a vyrábania svedkov a kajúcnikov podmienku

04.08.2021 | 11:11
5
Svedka Dömötöra zároveň sudca bratislavského okresného súdu prepustil z väzby na slobodu.

Sudca Okresného súdu (OS) Bratislava III Juraj Kapinaj odsúdil svedka v policajných kauzách Csabu Dömötöra na podmienečný trest odňatia slobody vo výške 32 mesiacov. Podmienečný trest je podľa schválenej dohody vo výmere piatich rokov.

Sudca schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave s obvineným. Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Dömötöra zároveň sudca prepustil z väzby na slobodu. Ani on, ani jeho obhajca, ani prokurátorka KP sa po zasadnutí k schválenej dohode nevyjadrili.

Dömötör sa teda vzdal práva na riadny proces a dobrovoľne sa priznal, že spáchal uvedené zločiny.

Podľa prokuratúry sa dopustil činu, keď ho na krivú výpoveď nahovoril obvinený svedok podnikateľ Peter Petrov s tým, že Dömötör získa nenáležitú výhodu. Krivej výpovede sa mal dopustiť v roku 2020 v priestoroch Prezídia Policajného zboru SR pred vyšetrovateľom.

Na ďalšom stretnutí sa zúčastnil aj ďalší obvinený svedok – takáčovec Matej Zeman (prezývaný Zemák alebo Bandurka, pozn.red.), bývalý šéf Kriminálneho spravodajstva Finančnej správy (FS) Ľudovít Makó a nebohý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) František Böhm.

Sudca Kapinaj rozhodoval v stredu najskôr na neverejnom zasadnutí. Potom však procesné strany súhlasili so skrátením lehoty na verejné zasadnutie. Súd pristúpil k rozhodovaniu na verejnom zasadnutí o návrhu na dohodu o vine a treste.

"Sudca OS Bratislava III schválil predloženú dohodu o vine a treste medzi prokurátorom KP v Bratislave a s obvineným Csabom D. Navrhovaný trest považoval za primeraný, preto rozhodol o schválení tejto dohody a uložil obvinenému primeraný podmienečný trest a zároveň rozhodol o jeho prepustení z väzby na slobodu," povedal pre TASR krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta.

Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave podal na tento súd návrh na schválenie dohody o vine a treste na Csabu Dömötöra pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy koncom júla.

OS Bratislava III vzal Dömötöra, obvineného z kauzy údajného manipulovania vyšetrovaní Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 23. júla do väzby. Je jedným z trojice obvinených svedkov v mediálne známych policajných kauzách. Po takáčovcovi Zemanovi a podnikateľovi Petrovovi vyhlásili pátranie.

Celé uznesenie policajnej inšpekcie o marení spravodlivosti a za krivú výpoveď voči kajúcnikom v kauze manipulovanie trestných konaní a ovplyvňovania svedkov si môžete prečítať TU.

Prokurátor Remeta: Po svedkoch z policajných káuz sa naďalej pátra

Po obvinených svedkoch z policajných káuz takáčovcovi Matejovi Zemanovi a podnikateľovi Petrovi Petrovovi sa naďalej pátra a prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave podal návrhy na vydanie európskeho zatýkacieho rozkazu a medzinárodného zatýkacieho rozkazu. Médiám to potvrdil krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta krátko po tom, čo Okresný súd (OS) Bratislava III schválil dohodu o vine a treste s ďalším obvineným svedkom z krivej výpovede a prísahy, a to s Csabom Dömötörom.

"Po zvyšných dvoch obvinených je vyhlásené pátranie. Podľa mojich informácií boli podané prokurátorom návrhy na vydanie európskeho zatýkacieho rozkazu a medzinárodného zatýkacieho rozkazu. Prokurátor počká na to, či tieto dve obvinené osoby budú zadržané," objasnil Remeta.

Dohoda o vine a treste, ktorú schválil v stredu ráno samosudca OS Bratislava III s Csabom Dömötörom, bola posudzovaná podľa Remetu aj na základe predloženého skutku. Jednou z otázok, na ktoré obvinený odpovedal pred sudcom, je aj to, či je mu známy skutok, pre ktorý je naňho podaná dohoda o vine a treste.

Vo veci Csabu Dömötöra boli zabezpečené listinné dôkazy. Podľa Remetu je predčasné vyjadrovať sa k tomu, akú formu obhajoby zvolia ďalší dvaja spomínaní obvinení svedkovia na úteku. Krajský prokurátor v Bratislave sa nevedel vyjadriť na otázku, či Csaba Dömötör by mal byť opätovne zadržaný.

"Obvinenému bol uložený podmienečný trest odňatia slobody, bol prepustený z väzby na slobodu a proti tomuto rozhodnutiu súdu nepodal prokurátor ani obvinený, ani obhajca sťažnosť. Neviem, na akých veciach pracujú iné zložky prokuratúry a ani nie je cieľom KP v Bratislave zisťovať iné trestné veci. Môžem sa vyjadriť jedine k trestnej veci, ktorá je pod dohľadom KP Bratislava," zdôraznil Remeta.

Zdroj: pravda.sk / cas.sk / YouTube / InfoVojna

Zobraziť ďalšie

Zaujímavosti