Cestovka Bubo ponúka výrazné zľavy iba pre zaočkovaných klientov. Právnička Pirošíková poukazuje na porušovanie antidiskriminačného zákona

07.05.2021 | 11:00
11
Segregácia ľudí s cieľom diskriminovať tých „nevhodných“ je súčasťou marketingovej kampane známej cestovnej kancelárie.

Známy cestovateľ a majiteľ cestovnej kancelárie s dlhoročnou tradíciou, ktorá ponúka exotické poznávacie zájazdy do celého sveta Ľubo Fellner, sa musí brániť nenávisti na internete. Tú spustila kampaň, v ktorej cestovná kancelária ponúkla 15 percent zľavu na zájazdy pre tých, ktorí sú očkovaní.  

Na začiatku videa na Instagrame sa cestovateľ Fellner priznáva, že si ako cestovná kancelária „zlizli“ obrovský „hejt“ za kampaň, ktorú urobili. Cestovná kancelária Bubo totiž pred časom napísala, že poskytne 15 percent zľavu klientom, ktorí sa preukážu očkovaním proti Covid-19.

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lubo Fellner (@lubofrombubo)

Je pravdou, že na sociálnych sieťach sa na cestovku spustil doslova „shitstorm“ nahnevaných ľudí. Obviňovali majiteľa Fellnera zo všetkého, od diskriminácie, po podporu elitami zosnovanej fiktívnej pandémie. Mnohí sa vyhrážali, že už nikdy s Bubom nikam nepocestujú.

Fellner na úvod videa kladie otázku: „Očkovať sa? Alebo neočkovať sa?“ Následne sa cestovateľ priznáva, že sa v minulosti nedával očkovať na cestách ani proti hepatitíde. Iné metódy ochrany totiž považuje za bezpečnejšie. Tiež pripustil, že by sa nedal očkovať ani proti Covid-19. 

„Nepotrebujem to, cítim sa zdravý a myslím, že by som to prekonal prirodzene a získal by som prirodzenú imunitu,“ povedal Fellner, ktorý je vyštudovaným lekárom.

Známy cestovateľ si myslí, že Covid-19 už v minulosti aj prekonal bez toho, aby to mal potvrdené. Potom nie úplne dôveryhodne hovorí, že sa zaočkovať dal. Vraj má medzi lekármi mnoho známych, ktorí sa očkovať odmietajú, a pritom vedia o očkovaní viac než on.

Fellner informuje, že on sa na vec pozerá inak. Celý civilizovaný svet sa podľa neho dostal do akejsi patovej situácie „lockdownu našej mysle“. Upozorňuje, že sú mnohé krajiny, dokonca kontinenty, kde sa Covid-19 vôbec nerieši. Ako príklad uvádza Afriku. „Ale my sme tu zavretí a všetkým už z toho šibe,“ povedal.

V poslednej časti videa vysvetľuje, ako sa na očkovanie pozerá. „Ja sa na očkovanie nepozerám tak, že by malo chrániť mňa. Ja sa na očkovanie pozerám tak, že jedine ono urýchli koniec tejto absolútnej hystérie, tejto hlúposti, čo sme si vyrobili,“ vysvetlil.

„Sme v tom, ten populizmus to zmietol absolútne; a my nevieme z tohto lockdownu vyjsť von. Toto očkovanie je jediná šanca. Preto sme sa Bubo rozhodli, že vám to trošku osladíme,“ oznámil Fellner. Následne opäť pripomenul, že ponúka pre cestovateľov zľavy. Na záver ešte dodal, že neznáša heslá ako „sme v tom spolu“ alebo „nosiť rúško nie je hanba“. „Podľa mňa to hanba je,“ povedal doslova.

„Ale teraz by som povedal, poďme do toho spolu, dajte sa zaočkovať a rýchlejšie skoncujeme s lockdownom našich myslí a s touto pandémiou. A vyrazíme za slobodou. Očkovanie, to je sloboda,“ uzavrel svoje video Fellner a človek sa ťažko bráni pocitu, že si práve vypočul platenú reklamu.

Konanie cestovnej kancelárie Bubo považuje Pirošíková za diskriminačné

Bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková reagovala pre Hlavný denník na túto situáciu okolo škandalóznej marketingovej kampane CK Bubo veľmi jednoznačne. Podľa nej ide o diskrimináciu:

„Podľa antidiskriminačného zákona je priama diskriminácia konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii. Každý je povinný dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania v oblasti pracovnoprávnych a obdobných právnych vzťahov, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, poskytovania tovarov a služieb a vo vzdelávaní.“

Konanie cestovnej kancelárie Bubo považuje Pirošíková za diskriminačné, pretože zaobchádza rozdielne s osobami v porovnateľných situáciách.

„Výbor WHO pre reguláciu zdravotných predpisov v mimoriadnych situáciách ešte 15. januára 2021 odporúčal, aby krajiny nevyžadovali od prichádzajúcich cestujúcich dôkaz o zaočkovaní, a to vzhľadom na to, že vplyv očkovania na zníženie prenosu infekcie nie je známy a novo odhalené varianty koronavírusu by mohli znížiť účinnosť vyvinutých vakcín,“ upozorňuje expertka.

V tomto ohľade Pirošíkovíá opätovne upozorňuje na medializovaný prípad z Českej republiky plne zaočkovaného pacienta nakazeného juhoafrickou mutáciou so stredne ťažkým priebehom ochorenia. Tento prípad podľa nej zjavne nie je ojedinelý. „Preto sú zaočkovaní a nezaočkovaní v porovnateľných situáciách a nie je možné s nimi rozlične zaobchádzať a argumentovať pri tom ochranou verejného zdravia. Konanie, ktoré zvýhodňuje očkovaných pri uplatňovaní práva na slobodu pohybu, môže dokonca ohroziť verejné zdravie, pretože zaočkovaní a neotestovaní cestujúci môžu šíriť ďalej nákazu a opätovne zhoršiť pandemickú situáciu.“

Odborníčka na ľudské práva sa pritom odvoláva aj na Rezolúciu parlamentného zhromaždenia Rady Európy, a to hlavne bod 7.3.1. Zdôrazňuje, že očkovanie má byť dobrovoľné a nikto nemôže byť k nemu nútený.

„Naopak, štáty majú zabezpečiť, aby nikto nebol diskriminovaný za to, že sa nedal zaočkovať.“ Apeluje Pirošíková. „Súkromné cestovné kancelárie je navyše možné žalovať oveľa ľahšie ako vládu, keďže táto diskriminuje prostredníctvom všeobecne záväzných právnych predpisov. Ich preskúmanie prostredníctvom správnych žalôb, v konaniach ktorým už čelí, spochybňuje.“

Zdroj: hlavnydennik.sk (1), (2)


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti