Čaputová si želá, aby hlas Nemecka bol v Európe jasne počuť

21.08.2019 | 18:20 Čaputová pripomenula, že ak má Európa uspieť v presadzovaní záujmov navonok, potrebuje vnútornú jednotu.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si želá, aby bol hlas Nemecka v Európe jasne počuť. Podľa jej slov nie je európskej krajiny, ktorá by mala toľko skúseností s prekonávaním rozdelení. Vyhlásila to po stredajšom stretnutí s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Krajina si tento rok pripomenie 30 rokov od pádu Berlínskeho múru.

"Nemecko vie, aké je nesmierne ťažké, ale dôležité hľadať to, čo nás spája. Nemeckú skúsenosť dnes veľmi potrebujeme preniesť aj do celej Európskej únie. Nemecká skúsenosť je jedinečná, najmä teraz, keď počúvame o rozdelení na nových a starých členov, na východ a západ, sever a juh," povedala Čaputová. Želá si preto, aby sa nemecká skúsenosť čo najviac využila.

S nemeckým partnerom sa zhodla, že budúcnosť je v silnej a zjednotenej Európe, ktorá bude fungovať na vzájomnej dôvere, pochopení, solidarite a spolupráci. Podľa Čaputovej sa tiež nesmie zabúdať na sociálny rozmer európskej integrácie. "Chceme, aby existujúce európske slobody boli rozvíjané a posilňované sociálnou stabilitou," doplnila.

Rovnaký postoj mali aj k otázke neriadeného brexitu. Považujú ho nielen za problém pre Veľkú Britániu, ale aj samotnú Európsku úniu. Do Berlína má v stredu večer pricestovať britský premiér Boris Johnson. Ako poznamenal Steinmeier, všetky varianty, ktoré chce Johnson navrhnúť, sú v rozpore s tým, o čom Európska únia rokovala. Neočakáva preto, že sa im bude venovať pozornosť. Myslí si, že Británia podceňuje dôsledky odchodu z Únie bez dohody. Rovnako sa domnieva, že rokovania o novej dohode už nebudú.

Čaputová pripomenula, že ak má Európa uspieť v presadzovaní záujmov navonok, potrebuje vnútornú jednotu. "Potrebujeme sa zjednotiť v názoroch na zásadné otázky, ale aj na spoločných postojoch vo vzťahoch k iným štátom," zhrnula.

Merkelová sa pýtala Čaputovej na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu v Berlíne stretla s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Okrem situácie na slovenskej politickej scéne sa Merkelová zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Čaputová jej podľa svojich slov povedala, že vyšetrovanie je nezávislé a zodpovedné.

"Nieslo sa vo veľmi konštruktívnom duchu," uviedla Čaputová na margo stretnutia s tým, že na priebeh vyšetrovania Kuciakovej vraždy sa Merkelová pýtala osobitne. Prezidentka ju informovala, že vyšetrovanie podľa nej smeruje k odhaleniu páchateľov a ich potrestaniu.

Okrem spolupráce oboch krajín sa Merkelová s Čaputovou venovali aj témam Európskej únie (EÚ) a brexitu. "Pani kancelárka rovnako ako pán prezident vsádzajú na Slovensko a majú veľkú dôveru v našu krajinu aj v tom zmysle, že môžeme zohrať dôležitú rolu, pokiaľ ide o zbližovanie nášho regiónu so zvyškom Európskej únie a budovanie partnerstiev nad rámec nášho regiónu," doplnila Čaputová.

S Merkelovou sa zhodla na potrebe jednotnej EÚ aj tom, že dohoda o odchode Veľkej Británie z Únie je vyjednaná. "Na tejto pozícii treba zotrvať. Brexit je ukážkovým výsledkom populizmu, ktorému čelíme vo viacerých krajinách, a to, čo určite potrebujeme, je brexit s dohodou a nie bez dohody," zhrnula Čaputová. Pripomenula, že neriadený brexit by sa mohol negatívne dotknúť asi 100.000 Slovákov, ktorí v Británii žijú.

Zdroj: 24hod.sk / aktuality.sk


Zaujímavosti