Čaputová: Politická kultúra potrebuje menej marketingu a viac autenticity

11.08.2019 | 20:17 Za zvolením Čaputovej za slovenskú prezidentku však paradoxne stála profesionálna agentúra zameraná na politický marketing.

Politická kultúra podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej v súčasnosti potrebuje menej marketingu a viac pravdivosti a autenticity. Povedala to v sobotu vo švajčiarskom meste Ascona pri preberaní Európskej ceny za politickú kultúru. Tú Čaputová podľa vlastných slov vníma aj ako ocenenie ľudí na Slovensku, stotožnených so zmenou, ktorú ona reprezentuje.

Prezidentka je presvedčená, že politici sú zodpovední za tón, náladu aj fakty vo svojich verejných vystúpeniach. Kampaň za brexit alebo šírenie hoaxov o utečencoch vníma ako varovanie.

"Je to vysoká hra a vysoká zodpovednosť, ktorá presahuje naše kandidatúry, aj naše funkcie a súvisí s tým, či vôbec ľudia budú veriť demokracii a politickým reprezentantom," myslí si Čaputová, podľa ktorej nedôvera otriasa základmi celej Európy.

Kuciak a Kušnírová ako odrazový mostík

Ako príklad pozitívnej zmeny naopak uviedla demonštrácie, ktoré sa na Slovensku uskutočnili po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Aj v iných európskych krajinách ľudia volajú po zmene avšak pokoj a slušnosť desiatok tisíc ľudí nie je vždy samozrejmosťou. Ľudia na Slovensku ukázali zrelosť," poznamenala Čaputová.

Vo svojom prejave prezidentka hovorila aj o pretrvávajúcom delení Európskej únie na východ a západ. To podľa nej vychádza z nedostatku dôvery a porozumenia. "Je dôležité vnímať historický kontext východoeurópskych krajín a zároveň nezľaviť z požadovaných hodnôt EÚ. Ich dodržiavanie však musí byť vyžadované od všetkých rovnako, bez ohľadu na geografické umiestnenie, či dĺžku členstva v EÚ," konštatovala.

Európsku cenu za politickú kultúru už niekoľko desaťročí udeľuje Nadácia Hansa Ringiera. Jej zatiaľ posledným držiteľom je austrálsky historik Christopher Munro Clark, ktorý si ju prevzal 4. augusta 2018.

Túto cenu už niekoľko desaťročí udeľuje Nadácia Hansa Ringiera. Hans Ringier sa v roku 1960 stal generálnym riaditeľom švajčiarskeho mediálneho domu Ringier, ktorý v roku 1833 založil jeho prastarý otec Johann Rudolf Ringier.

Slovenská pobočka tohto vydavateľstva pôsobí na Slovensku po názvom Ringier Axel Springer Slovakia. Do portfólia spoločnosti patrí napríklad spravodajský portál Aktuality.sk, denník Nový Čas, jeho online verzia Čas.sk, alebo magazín Nový Čas pre Ženy.

V minulosti bola udelená viacerým osobnostiam európskej politiky, napríklad nemeckému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi, predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, srbskému prezidentovi Borisovi Tadičovi, predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi či nemeckému ministrovi zahraničných vecí Hansovi-Dietrichovi Genscherovi.

Za zvolením Čaputovej za slovenskú prezidentku stála profesionálna agentúra zameraná na politický marketing

InfoVojna zverejnila koncom júla článok portálu Fakty a dôkazy o prepojení strany Progresívne Slovensko a prezidentky Čaputovej s osobou / osobami, ktoré majú blízko k zahraničným tajným službám.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo, aj prezidentka Zuzana Čaputová priznávajú, že stratégiu ich volebnej kampane definoval a riadil Michal Repa, ktorý pracuje pre izraelskú poradenskú spoločnosť SHAVIV STRATEGY & CAMPAIGNS, ktorej hlavnou tvárou je osoba Aron Shaviv.

Za volebným úspechom Zuzany Čaputovej v boji o prezidetnské kreslo stál práve Aron Shaviv a rovnako tomu bolo aj v prípade zvolenia Matúša Valla za bratislavského primátora.

Aron Shaviv sa narodil v roku 1979 vo Veľkej Británii, pôvodne sa jeho rodičia v rámci repatriácie Židov vrátili na pôvodné územie Izraela, o niečo neskôr sa presťahovali do Veľkej Británie.

V roku 1996 Shaviv narukoval do Izraelských obranných síl (IDF), kde mal pôvodne pôsobiť ako vojenský tlmočník. Tu zaujal spravodajské služby a následne bol vyslaný do vzdelávacieho zariadenia vojenskej rozviedky (pri Tel-Avive). Do roku 2005 slúžil vo vojenskej rozviedke AMAN. V rámci služby pôsobil vo viacerých krajinách.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti