Bývalý pražský imám je obžalovaný z podpory terorizmu

07.11.2019 | 09:47 Shehadeh opustil Českú republiku v roku 2017. Minulý rok ho zadržali v Jordánku a previezli ho naspäť do ČR.

Štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) obžalovalo v stredu bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho brata a švagrinú z podporovania terorizmu, informoval server Novinky.cz. Hrozí im trest odňatia slobody v dĺžke päť až 15 rokov.

Hovorkyňa prokuratúry v Prahe Markéta Puci potvrdila, že súd dostal prípady bývalého imáma, jeho brata Omara Shehadeha i švagrinej Fatimy.

Kriminalisti trojicu stíhajú za údajnú účasť na činnosti jednej zo sesterských organizácii teroristickej siete al-Káida v Sýrii. Shehadeh podľa policajného spisu riadil komunikáciu medzi jednotlivými obvinenými a ďalšími ľuďmi v Sýrii a mal sa podieľať aj na ceste troch ľudí do Sýrie.

Českí policajti ich vinia z toho, že vycestovali do Sýrie a zúčastnili sa bojov v odnoži teroristickej organizácie al-Káida. Imám podľa vyšetrovateľov ich činy schvaľoval a pomáhal im.

Shehadeh podľa vyšetrovateľov teroristov aj financoval. Peniaze mal získať zo zbierok organizovaných medzi českými a slovenskými moslimami. Bývalý imám je od novembra minulého roka vo väzbe. O mieste pobytu ďalších dvoch obvinených polícia nemá informácie.

Shehadeh opustil Českú republiku v roku 2017. Minulý rok ho zadržali v Jordánku a previezli ho naspäť do ČR. V máji vypovedal pred súdom ako svedok v prípade Slováka Dominika Kobulnického obžalovaného z prípravy teroristického útoku.

Zdroj: postoj.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti