Buckinghamský palác podporuje rasistické hnutie Black Lives Matter

11.09.2021 | 08:25
7
Prvý muž tmavej pleti vo funkcii osobného zástupcu panovníčky pre administratívnu oblasť Veľký Londýn diskutoval s členmi kráľovskej rodiny o téme rasizmu v dôsledku protestov, ktoré v USA vyvolala smrť Afroameričana Georgea Floyda.

Britská kráľovná Alžbeta II. a ďalší členovia kráľovskej rodiny podporujú hnutie Black Lives Matter (BLM/Na životoch černochov záleží), uviedol v rozhovore pre televíziu Channel 4 News vysoký predstaviteľ Buckinghamského paláca. Správu priniesla v piatok agentúra Reuters.

Ken Olisa, ktorý je prvým mužom tmavej pleti vo funkcii osobného zástupcu panovníčky pre administratívnu oblasť Veľký Londýn, povedal, že s členmi kráľovskej rodiny diskutoval o téme rasizmu v dôsledku protestov, ktoré v Spojených štátoch vyvolala smrť Afroameričana Georgea Floyda.

Ten zomrel v máji 2020, keď mu policajt z Minneapolisu kľakol na krk. Jeho smrť podnietila vznik decentralizovaného politického a sociálneho hnutia BLM, ktoré protestuje proti policajnej brutalite, rasovej nerovnosti, nespravodlivosti a systematickému rasizmu voči černochom.

Olisa v relácii dostal otázku, či britský „palác" podporuje Black Lives Matter.

„Odpoveď je jednoduchá, áno," povedal Olisa a dodal, že rasa „je horúcou témou konverzácie. Otázkou zostáva, čo viac môžeme urobiť preto, aby sa spoločnosť zaviazala odstrániť túto bariéru".

V marci tohto roka sa kráľovská rodina dostala pod paľbu kritiky po tom, ako princ Harry a jeho manželka Meghan poskytli rozhovor americkej moderátorke Oprah Winfreyovej. Vojvodkyňa zo Sussexu v ňom obvinila kráľovskú rodinu z rasizmu.

Buckinghamský palác následne vydal stanovisko, v ktorom oznámil, že kráľovná Alžbeta II. je smutná z problémov, s ktorými sa v ostatných rokoch stretli jej vnuk a jeho manželka. Zároveň uistila verejnosť, že obvinenia z rasizmu berie veľmi vážne.

Televízia Channel 4 News plánuje celý záznam rozhovoru s Kenom Olisom odvysielať v piatok večer.

Zdroj: konzervativnyweb.sk


Zaujímavosti