Blaha: Keď Kičura konal protiprávne, nech je vyvodená zodpovednosť. Matovič ale pôjde sedieť za rozvracanie štátu

23.03.2020 | 20:41 Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha vo svojom fejtóne reagoval na medializovaný prípad šéfa Správy štátnych hmotných rezerv, ktorému nový premiér povedal, že ho mediálne zareže.

Kajetán Kičura, predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, predstúpil v pondelok podvečer pred novinárov aby vysvetlil nákupy zdravotníckych pomôcok v súvislosti s koronavírusom.

Povedal, že on ani nikto z jeho ľudí sa nedopustil korupcie alebo nehospodárneho konania. Zdravotnícke pomôcky sa podľa neho snažili získať za čo najlepšie ceny. ,,Boli sme obvinení z toho, že sme mali postupovať nehospodárne, v rozpore s ochranou verejných financií, hoci včera, keď bola kontrola pána premiéra a ministra financií, nič sa nenašlo okrem tej jednej výnimky," skonštatoval. Predražené testy odmieta, hovorí, že išlo o najlepšiu ponuku.

Kičura počas tlačovej besedy zvýšil na novinárov hlas, no neskôr sa za to ospravedlnil a zdôraznil, že sa cíti celou situáciou dotknutý. ,,Matovič povedal, že ma mediálne zareže," tvrdí Kičura o novom premiérovi. ,,Dal mi pečiatku ,priateľ Roberta Fica´a ako taký musím byť mediálne zarezaný, to povedal na vláde," vyjadril sa.

Kičura čakal, že v pondelok už bude odvolaný. Poukázal, že na pondelkovom ústrednom krízovom štábe pod vedením premiéra Matoviča vládla destabilita a neschopnosť prijať rozhodnutia, no pretrvávali útoky na adresu SŠHR. Po kontrole mu predstavitelia vlády vyčítali nákup 200 tisíc balení rýchlotestov na COVID-19.

Firma podľa neho deklarovala, že testy sú odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ich cena sa pohybuje od 20 do 40 eur a pomohli zvládnuť hlavnú vlnu ochorenia vo Wuchane. Podľa jeho slov ich vyrába renomovaná čínska firma. Kičura tiež upozornil premiéra, aby vážil slová, po jeho kritike sa firma ostro ohradila.

Keďže NAKA začala konanie "ex offo" v súvislosti s uzavretými zmluvami na SŠHR, rozhodol sa, že o trestnoprávnych veciach bude ďalej hovoriť iba s orgánmi činnými v trestnom konaní. Doplnil, že okrem neho budú vypovedať na polícii, či už v pozícii podozrivých alebo svedkov, aj všetci jeho kolegovia, ktorí sa zúčastnili predmetných konaní.

Predseda SŠHR je vyšetrovaný aj pre byty, ktoré kúpil jeho syn. "Môj syn kúpil dva byty, na čo sme mu my - ja a moja manželka - poskytli financie s tým, že on tieto byty bude splácať. V priebehu tohto dňa sa z toho vytvorilo to, že ja som sa mal dopustiť korupčného správania v súvislosti s týmito zmluvami a za to som si kúpil byty," vysvetlil. Byty podľa neho spolu stáli asi 200.000 eur.

Predseda vlády Igor Matovič v nedeľu (22. 3.) po kontrole na SŠHR poznamenal, že predseda SŠHR SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády. Zároveň avizoval, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) podá návrh na jeho odvolanie. V pondelok boli medializované tiež správy o tom, že dvadsaťročný Kičurov syn kúpil dva byty v bratislavskom Starom Meste v čase, keď jeho otec nakupoval ochranné pomôcky v súvislosti s novým koronavírusom pre štát od novovzniknutých firiem. Kičura tiež povedal, že má pozastavený výkon funkcie sudcu a vráti sa až, keď bude jeho meno úplne očistené.

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura Kajetán Kičura vysvetľuje predražené nákupy a kupené byty:

Blaha: Keď Kičura konal protiprávne, nech je vyvodená zodpovednosť. Matovič ale pôjde sedieť za rozvracanie štátu

Som veľmi zvedavý na objektívne vyšetrenie prípadu Kajetána Kičuru. Vôbec netuším, kto to je a ak niečo protiprávne spáchal, nech je vyvodená zodpovednosť.

Ale po jeho dnešnej tlačovke to vyzerá tak, že:

1. Do basy nepôjde on, ale Igor Matovič. Za rozvracanie štátu. Som presvedčený, že NAKA by blbečka mala okamžite predviesť a vypočuť.

2. To, čo včera Matovič natáral, boli neuveriteľne vážne obvinenia, hraničiace so sabotážou štátu. Bolo by dobré, keby ich predniesol vyšetrovateľovi. Ideálne vo vypolstrovanej cele, aby si pri tom neublížil.

3. Štátne hmotné rezervy kúpili testy od čínskej firmy, ktorá je podľa Kičuru odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), pretože tieto testy sa použili aj vo Wu-chane, kde krízu pomohli vyriešiť. Ak sa to potvrdí, príde mi to ako vcelku dobrá referencia.

4. Tieto testy zjavne nie sú šunt, ako tvrdil Matovič. Ale samozrejme - on sa v lekárskych testov vyzná viac ako WHO, veď údajne strávil pod drobnohľadom lekárov na psychiatrii najlepšie roky života.

5. Ak Matovič tvrdí, že tento výrobok je šunt, zrejme bude čeliť žalobe od spomínanej čínskej firmy a ja pevne verím, že ho ošklbú do posledného eura - pretože verejne a bez akýchkoľvek dôkazov vážne poškodil túto značku.

6. Štátne hmotné rezervy nakupovali za cenu, ktorú je možné porovnávať jedine s výrobkami rovnakej kvality a v rovnakom čase, pretože ceny sú dnes na trhu premrštené.

7. Ak Matovič porovnával ceny demagogicky, išlo o vedomé klamstvo - verím, že to polícii vysvetlí, pretože v stave verejného ohrozenia to nie je politická zlomyseľnosť, ale ide o šírenie poplašnej správy. Budeš mať čo vysvetľovať, hochu.

8. Neviem, ako sa dostal Kičura s manželkou k 200-tisícom eur, za ktoré kúpil synovi dva byty a nech to polícia prešetrí. Ale viem, že Matovič má takýchto státisícových bytov, domov a pozemkov omnoho viac a podobne, ako Kičura previedol svoje peniaze na synove byty, on previedol svoje milióny na manželku. Čiže - ak niekoho ideme strčiť do basy, prvý pôjde Matovič.

9. Hon na Kičuru má jasné politické pozadie a pôsobí koordinovane. Terčom je Pellegriniho vláda, útoky na Kičuru sú len nástrojom.

10. Matovič sa zľakol Pellegriniho popularity, rovnako ako celé liberálne mediálne a mimovládne impérium. Výsledkom je tento mediálny lynč.

11. Kto kauzu spustil? Zhodou okolností všetko subjekty, ktoré nejako financujú milionári z Esetu. Mimovládku Zastavme korupciu zakladal jeden z milionárov Esetu. Kauzu živí Denník N, ktorý spoluvlastnia milionári z Esetu.

12. Matovič, ktorý celú túto kauzu spustil, má od dneška za chrbtom Roberta Mistríka, ktorému milionár Esetu čiastočne platil prezidentskú kampaň a on potom tajuplne odstúpil v prospech Čaputovej, ďalšej kandidátky, ku ktorej mali blízko milionári z Esetu. Je tam na môj vkus príliš veľa liberálnych oligarchov, nezdá sa vám?

13. V epicentre kauzy je vraj lacnejšia ponuka pre Štátne hmotné rezervy od nejakej nórskej firmy na respirátory. Lenže v skutočnosti daná nórska firma pôsobí ako nejaký schránkový fejk, ktorý nemá prakticky žiaden obrat, existuje len dva roky, venuje sa poľnohospodárstvu a nemá ani len webovú stránku.

14. Spomínaná nórska firma mala x možností, ako tieto super lacné respirátory ponúknuť súkromným firmám na Slovensku či iným štátom - no nič také sa nestalo. Čím to je?

15. Súhlasím s Jurajom Draxlerom, ktorý perfektne zosmiešňuje trafenú Petkovú z liberálnej mimovládky Zastavme korupciu - vyzerá to tak, že tajomná nórska firma má zhruba takú dôveryhodnosť, ako nigerijskí princovia, ktorí vypisujú fejkové maily, aby ste im požičali peniaze a potom dostanete milióny z vymysleného dedičstva - poznáte.

V skutočnosti celý tento mediálny lynč pôsobí absolútne nedôveryhodne. Ale opakujem, celý Kičura je mi ukradnutý - ak niečo spáchal, nech za to pyká.

Zatiaľ to ale vyzerá tak, že ak tu dnes niekto pácha protištátnu činnosť, tak je to Matovičova vláda.

Veľká otázka najbližších dní bude:

Kedy Matovič objedná tieto super lacné respirátory z Nórska?

Za aké ceny zoženie Matovič rúška a testy?

Akou formou bude súťažiť on?

A či vôbec niečo zoženie?

Pretože po tom, čo nabrízgal na Pellegriniho bude každý jeho nákup predmetom takého detailného skúmania, že chlap bude o dva dni v tej istej pozícii ako Kičura.

A NAKA bude riešiť každé jedno euro, ktoré dal za rúška viac než sa podarilo vláde v Kanade či Lichtenštajnsku.

Karma, hochu, karma

Zdroj: cas.sk / Facebook Ľuboš Blaha / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti