Biden a jeho tím sú pripravení viesť svet a obnoviť v ňom americké vedenie

25.11.2020 | 09:25
  11
Všetko sú to ostrieľaní predstavitelia z administratívy dvojice Obama-Biden z rokov 2009 - 2017 a vo svojich oblastiach majú mimoriadne skúsenosti.

Novozvolený americký prezident Joe Biden predstavil v utorok svoj národnobezpečnostný tím, ktorý je podľa jeho slov pripravený po odchode šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa obnoviť americké vedenie vo svete.

"Je to tím, ktorý udrží našu krajinu a našich obyvateľov v bezpečí," uviedol podľa agentúry AFP Biden, pričom predstavil svoje nominácie na ministra zahraničných vecí, poradcu pre národnú bezpečnosť, šéfku spravodajských služieb a ďalšie kľúčové pozície v kabinete.

"Je to tím, ktorý odráža skutočnosť, že Amerika je späť. Sme pripravení viesť svet, nie ustupovať z neho," uviedol novozvolený prezident.

Biden si za ministra zahraničných vecí vybral dlhoročného poradcu pre zahraničnú politiku Antonyho Blinkena.

Ako uvádza AFP, Blinken v utorok sľúbil, že bude pokračovať v spolupráci na celom svete, pričom uviedol, že Spojené štáty nemôžu samy vyriešiť globálne problémy. "Musíme postupovať s rovnakou mierou pokory a dôvery," uviedol Blinken.

Biden si za osobitného vyslanca pre klímu zvolil bývalého šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho, ktorý v utorkovom vystúpení vyzval na zvýšenie ambícií pri znižovaní emisií, keďže záväzky z parížskej klimatickej dohody podľa neho nie sú dostatočné.

Biden tiež nominoval prvého Latinskoameričana, rodáka z Kuby a právnika Alejandra Mayorkasa, ktorý bude viesť ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť. To dohliada okrem iného na prisťahovalectvo.

Za riaditeľku amerických spravodajských služieb (DNI) si vybral Avril Hainesovú, niekdajšiu zástupkyňu riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Bude to vôbec prvá žena v tejto funkcii.

Biden tiež oznámil, že dlhoročná diplomatka Linda Thomasová-Greenfieldová bude nominovaná na post veľvyslankyne USA pri OSN a bude mať postavenie člena kabinetu.

Jake Sullivan, ktorý pracoval ako bezpečnostný poradca Bidena, keď ten ešte v administratíve Baracka Obamu zastával funkciu viceprezidenta, bol nominovaný za poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

Všetko sú to ostrieľaní predstavitelia z administratívy dvojice Obama-Biden z rokov 2009 - 2017 a vo svojich oblastiach majú mimoriadne skúsenosti, píše AFP.

Kerry, ktorý slúžil v rokoch 2013 až 2017 ako minister zahraničných vecí a v roku 2015 v mene Spojených štátov podpísal parížsku klimatickú dohodu - a bol potom svedkom, ako od nej prezident Donald Trump odstúpil -, sa stane členom Rady pre národnú bezpečnosť. Bude to prvýkrát, čo bude mať rada špecialistu na zmenu klímy.

Mayorkas, bývalý federálny prokurátor, bol počas pôsobenia prezidenta Obamu riaditeľom Amerického úradu pre občianstvo a imigráciu (USCIS) a potom námestníkom na ministerstve pre vnútornú bezpečnosť.

Sullivan zastával funkciu riaditeľa úradu pre plánovanie politiky na ministerstve zahraničných vecí a bol tiež zástupcom riaditeľa kancelárie niekdajšej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej. Bol aj hlavným vyjednávačom v prvých fázach rozhovorov o iránskej jadrovej dohode, od ktorej Trump neskôr odstúpil.

Biden začne dostávať každodenné správy od tajných služieb

Novozvolený americký prezident Joe Biden už čoskoro začne dostávať denné hlásenia tajných služieb po tom, ako Biely dom schválil príslušné opatrenie. Oznámila to v noci na stredu Kancelária riaditeľa národného spravodajstva (ODNI), z ktorej vyhlásenia citovala tlačová agentúra DPA. Ide o kľúčový krok k zmene administratívy.

"ODNI na základe štatutárneho príkazu vyplývajúceho zo zákona o prevode prezidentskej funkcie poskytne prechodnému tímu požadovanú podporu. Biely dom v utorok popoludní schválil, aby ODNI v rámci podpory procesu odovzdávania moci prikročila k poskytovaniu prezidentovho denného prehľadu tajných hlásení prechodnému tímu," uviedla kancelária vo vyhlásení.

Predmetný bulletin pozostáva zo súboru správ tajných služieb, ktoré prezident USA dostáva každý deň za účelom informovanosti o vývoji závažných bezpečnostných hrozieb na celom svete. "Začne sa to veľmi skoro, možno už zajtra," povedal Biden.

Biden tvrdí, že prioritami jeho prvých 100 dní vo funkcii hlavy štátu bude schválenie legislatívy o reforme amerického imigračného systému, odstránenie exekutívnych príkazov prezidenta Donalda Trumpa o životnom prostredí a poskytnutie ekonomickej pomoci. Spresnil, že imigračná legislatíva bude zahŕňať aj riešenie občianstva pre nezdokumentovaných imigrantov v USA.

Zdroj: tvnoviny.sk (1), (2)

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti