Balogová, Bárdy, Kostolný a Hríb reagujú na informácie o údajnom sledovaní novinárov: Návrat do čias mečiarizmu

22.10.2018 | 18:34 Čo hovoríte na informácie, že si mal Marian Kočner podozrivý z objednávky vraždy Jána Kuciaka objednať u bývalého príslušníka SIS Petra Tótha sledovanie novinárov z vašich redakcií?

Beata Balogová, šéfredaktorka SME

"Sledovanie novinárov a rôzne diskreditačné kampane sú zaužívanými praktikami v autokratických režimoch alebo v krajinách, kde mafiánske a zločinecké skupiny majú politický vplyv.

Informácia, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth monitoroval novinárov pre Mariana Kočnera, je alarmujúca.Nielen novinárska komunita, ale aj samotný štát musí vyslať jasný signál, že takéto aktivity neakceptuje a že ich považuje za zastrašovanie novinárov a tým aj za ohrozenie demokratických základov krajiny, z ktorých jedným je slobodná kritická tlač.

Ide o ochranu zdravia a života ľudí, ktorí dávajú svoj hlas verejnosti pri kontrole ekonomickej a politickej moci."

Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk

"Jediná vec, ktorá ma v tomto celom zaujíma, je, prečo Peter Tóth čakal skoro deväť mesiacov od vraždy, aby vypovedal, že údajne sledoval Jána Kuciaka a ďalších.

Mal doteraz dosť času, aby si vyhodnotil všetky riziká preňho samotného, keď sa rozhodol o zbieraní špiny pre Kočnera vypovedať až dnes.

Sledovanie našich novinárov, resp. novinárov vo všeobecnosti, považujem za niečo hodné komunistickej ŠtB, sovietskej KGB alebo mečiarovej SiS."

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N

"Najskôr dal Marian Kočner sledovať viacerých novinárov. Prekážalo mu, čo o ňom píšu. Na konci bola vražda Jána Kuciaka.

V normálnej krajine by už samotné sledovanie nemalo prejsť bez trestu. Na súkromie majú právo aj novinári, rovnako ako všetci ľudia. Vražda tomu celému však dala hroznú pointu: našich kolegov sledovali, aby ich mohli diskreditovať a nakoniec sa ich aj zbaviť.

Stále toho ešte veľa nevieme. Pracoval Marian Kočner sám alebo pre niekoho či s niekým? Čo bolo skutočným dôvodom vraždy? Konkrétny text, obzvlášť citlivé informácie alebo iba pocit, že neposlušných novinárov treba už raz a navždy umlčať?

Tých otázok je oveľa viac. Čo robili tajná služba, polícia a prokuratúra? Kde bol štát, keď mal chrániť svojich občanov a on chránil iba Bašternáka a Kočnera?"

Štefan Hríb, šéfredaktor týždenníka .týždeň

"Táto informácia ma neprekvapuje. Novinári boli sledovaní už za Mečiara, kedy sme si tento štát založili na nezákonných spôsoboch, hrubosti a zneužívaní informácií.

Veľa sa teda nezmenilo. Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej to už život nevráti, ale túto zmenu im spoločne dlhujeme."

Pozn. IV - Vyjadrenia su reakciou na tvrdenia Denníka N, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Tóth polícii priznal, že pre Kočnera sledoval novinárov vrátane Kuciaka.

Peter Tóth v tejto súvislosti vyhlásil, že "Denník N používa jazyk 50. rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je."

Zdroj: sme.sk

Zaujímavosti