Austrálskeho kardinála Pella odsúdili na 6 rokov za zneužívanie

13.03.2019 | 07:42 Austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorý mal donedávna na starosti finančné záležitosti Vatikánu, odsúdili v stredu na šesť rokov väzenia za pohlavné zneužitie a obťažovanie dvoch neplnoletých chlapcov. Informovala o tom agentúra AFP.

O výške trestu rozhodol súd v Melbourne po tom, ako 77-ročného kardinála uznala za vinného súdna porota. Uvedené skutky mal spáchať v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v katolíckej Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov.

Kardinál sa na stredajšom pojednávaní osobne zúčastnil a pri slovách sudcu neprejavoval žiadne emócie. Za mrežami bude musieť - v prípade právomocného odsúdenia - stráviť minimálne tri roky a osem mesiacov.

On sám obvinenia zo zneužívania dlhodobo odmieta a vopred avizoval, že sa voči stredajšiemu rozsudku odvolá.

Pellovi za vznesené obvinenia hrozilo až 50 rokov väzenia. Sudca rozhodol o udelení mierneho trestu vzhľadom na „ináč bezúhonný“ život tohto cirkevného hodnostára.

Súdna porota rozhodla o kardinálovej vine už vlani 11. decembra, jej verdikt bol však na príkaz súdu zverejnený až koncom februára tohto roku.

George Pell, bývalý arcibiskup Sydney a Melbourne, je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu odsúdeným za sexuálne delikty. Svojho času bol jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“ a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.

Zdroj: info.sk


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti