AUDIO: ĽSNS má podľa portálu Aktuality.sk v Bruseli už len Uhríka. Europoslanec Radačovský reagoval v InfoVojne

14.11.2019 | 16:52 Miroslav Radačovský a Milan Uhrík dnes v europarlamente pôsobia ako nezaradení poslanci, keďže sa im nepodarilo začleniť do žiadnej frakcie.

Kotlebovci síce v eurovoľbách získali dva mandáty, no v skutočnosti majú iba jeden. Exsudca Radačovský s ĽSNS nespolupracuje, skôr naopak, od strany sa dištancuje.

Ak sa po májových voľbách do Európskeho parlamentu mohla niektorá strana tešiť z výsledkov hlasovania, potom to bola určite ĽSNS. Kotlebovci skončili tretí so ziskom 12 percent.
„Bolo to pre mňa príjemným prekvapením, že sme získali až dva mandáty,“ radoval sa podpredseda ĽSNS Milan Uhrík, ktorý obzvlášť zažiaril.

Hoci kandidoval až z posledného 14. miesta, získal takmer 43-tisíc preferenčných hlasov a stal sa prvým europoslancom kotlebovcov. Tým druhým bol Miroslav Radačovský, ktorého krúžkovalo len o pár stovák ľudí menej.

Radačovský nebol členom strany, kandidoval ako nezávislý. K úspechu vo voľbách mu zrejme pomohla aj povesť sudcu, ktorý rozhodoval v kauze pozemkov prezidenta Andreja Kisku.

Radačovský zaujal najmä tým, že po vynesení rozsudku Kiskovi odkázal, že by sa mal vzdať funkcie a odsťahovať sa do USA alebo Izraela. Krátko na to on sám ohlásil odchod z funkcie sudcu a rozhodol sa ísť do politiky – na kandidátke ĽSNS.

Prerátali sa

Kotlebovci sa však pri Radačovskom prepočítali a zo svojich dvoch mandátov v Európskom parlamente sa tešili len chvíľu. Bývalý sudca s ĽSNS nespolupracuje, skôr naopak, od strany sa dištancuje.

Vystupuje ako Miroslav Radačovský – nezávislý poslanec a presne tak nazval aj svoju stránku na Facebooku. S Kotlebom sa navyše dostal do sporu. Jablkom sváru sa stal Radačovského europoslanecký plat vo výške asi 6800 eur.

Viaceré konšpiračné stránky písali, že Kotleba od poslanca chcel, aby do straníckej pokladne každý mesiac prispieval určitou sumou. ĽSNS tvrdí, že to nie je úplne tak.

„Od žiadneho kandidáta sme nežiadali prispievať do straníckej pokladne. Naopak, všetci kandidáti dali pred voľbami čestný sľub, že polovicu svojho europoslaneckého platu (t. j. cca 3000 eur mesačne) venujú na pomoc ľuďom v núdzi žijúcim na Slovensku, ktorých si sami vyberú,“ tvrdí podpredseda ĽSNS Martin Beluský.

Uhrík vraj svoj sľub dodržal. Europoslanec dosiaľ na Facebooku zverejnil dva prípady, keď rodinám s chorými deťmi daroval po 3000 eur.

Radačovský: Nebudem im robiť PR

Takýto postup sa však Radačovskému vôbec nepáči. Hovorí, že ak sa raz niekto rozhodne niečo darovať ľudom v núdzi, je jeho psou povinnosťou o tom nerozprávať.

„Nebudem robiť žiadnej politickej strane a hnutiu PR tým, že budem prostredníctvom takejto strany alebo hnutia poskytovať finančné príspevky, pretože to považujem za neetické a nemorálne, nech by sa to týkalo akejkoľvek politickej strany. O to viac, že by sa mohlo stať to, že môj finančný dar niekto označí nesprávnym číslom,“ dodáva Radačovský.

Naráža pri tom na šeky v hodnote 1488 eur, ktoré Kotleba v minulosti rozdával chudobným rodinám. Čísla 14 a 88 sú významnou súčasťou neonacistickej symboliky.

Čo sa týka spolupráce medzi ĽSNS a Radačovským, aj v tomto bode majú obe strany rozdielny pohľad. Beluský tvrdí, že majú korektné vzťahy.

„Rešpektujeme, že kandidoval a bol zvolený ako nezávislý poslanec. V kľúčových hlasovaniach a rozhodnutiach s ním pán Uhrík, samozrejme, diskutuje a radia sa, ako hlasovať čo najlepšie pre Slovensko.“

Nechceli ho?

Radačovský hovorí, že si nepotrebuje nechávať radiť a už vôbec nie od ľudí, ktorí by mohli byť jeho deťmi.

„(…) bolo by asi odo mňa úbohé ako pre bývalého sudcu pôsobiaceho v justícii skoro 40 rokov, ale ako aj pre europoslanca radiť sa skoro so svojimi deťmi o tom ako mám hlasovať a ako mám koordinovať svoje rozhodnutia.“

Aj Radačovský, aj Uhrík dnes v europarlamente pôsobia ako nezaradení poslanci, keďže sa im nepodarilo začleniť do žiadnej frakcie. Podľa našich informácií sa chcel Radačovský dostať do frakcie Identita a demokracia, ktorá spája radikálne populistické strany Európy.

Do frakcie patrí aj slovenské hnutie Sme rodina, s predstaviteľmi ktorého sa Radačovský stretol, aby jeho vstup do frakcie odobrili. Neuspel však. Líder hnutia Boris Kollár naše informácie nepotvrdil ani nevylúčil.

„Niektoré veci prebehli, ale nebudem ich zverejňovať, pretože nevyťahujem informácie z kuchyne,“ dodal.

Radačovský hovorí, že to on bol oslovený frakciou. „U mňa je jediný problém, že ako dlhoročný sudca mám v sebe zakódovanú nezávislosť a s podmienkami práce pôsobenia vo frakciách trošku tej nezávislosti ubúda.“

Radačovský v rozhovore pre InfoVojnu reagoval

Nezávislý poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský v tejto súvislosti reagoval na článok v relácii Dopoludnie na InfoVojne s Adrianom:

Vypočujte si podcast:

Zdroj: aktuality.sk / InfoVojna


Program rádia

  • Bez programu

Zaujímavosti