Ako si Ursula a Angela včera zhlboka vydýchli

17.07.2019 | 11:28 Angele Merkelovej padol kameň zo srdca, novou šéfkou Európskej komisie sa stane jej dlhoročná dôverníčka Ursula von der Leyen.

Až do 19.33 včerajšieho večera nikto presne netušil, či napokon Ursula von der Leyen o chlp prejde alebo sa o pár hlasov prepadne. Napokon sa stala predsedníčkou Európskej komisie najtesnejším pomerom v dejinách EÚ - získala 383 hlasov, len o deväť hlasov než bolo nevyhnutných na zvolenie. 

Na čele Komisie tak stojí po vyše 50 rokoch opäť niekto z Nemecka, prvýkrát žena. 

Merkelovej stratégia

Von der Leyen však prežila dva mimoriadne turbulentné týždne. Veľká časť červenej aj zelenej ľavice ju predtým obviňovala, že jej zvolenie bude európskou zradou myšlienky spitzenkandidátov a triumfom nacionalistického populizmu. Pretože to boli najmä Maďari a Poliaci, ktorí si v Európskej rade vyvzdorovali, aby šéfovia vlád nenavrhli do čela Komisie nikoho z dvojice Manfred Weber a Frans Timmermans.Táto pesnička ľavice však mala od začiatku dosť falošné tóny - ako prvý zablokoval Webera, spitzenkandidáta najsilnejších ľudovcov, francúzsky prezident Emmanuel Macron, rovnako Webera odmietala aj väčšina socialistov, hoci podľa logiky modelu spitzenkandidátov sa opieral o najväčšiu legitimitu. Nominácia von der Leyenovej, štvornásobná ministerka v Merkelovej vládach, tak bola predovšetkým predbežným víťazstvom Európskej rady nad parlamentom, ktorého tzv.proeurópske frakcie boli príliš rozdelené na to, aby dokázali šéfom vlád vnútiť kohokoľvek zo svojich spitzenkandidátov.Lenže von der Leyen potrebovala na zvolenie väčšinu europoslancov, okrem vlastných ľudovcov aj veľkú časť socialistických europoslancov, ale súčasne aj podporu oných nacionalistov z Vysegrádu. Merkelová s von der Leyenovou tak museli narýchlo zlepiť politické tábory aj krajiny, ktoré sú inak v nezmieriteľnom konflikte. Táto stratégia mala dve podoby, verejnú aj neverejnú, a napokon vyšla.

Som Ursula a poviem vám všetko, čo chcete počuť

Úlohou von der Leyenovej bolo na jednej strane urobiť všetko preto, aby si počas včerajšej dopoludňajšej prezentácie a následnej rozpravy na svoju stranu emocionálne naklonila frakcie socialistov aj zelených.Preto hovorila toľko o ochrane klímy, o veľkom klimatickom investičnom pláne aj o prvom európskom klimatickom zákone, preto sľubovala, že EÚ sa zaviaže k rýchlejšiemu znižovaniu emisií než platilo dosiaľ, preto hovorila o genderovej rovnosti (budúci eurokomisári by mali byť z polovice ženy) o Istanbulskom dohovore a zaradení násilia proti ženám ako trestného činu priamo v európskych zmluvách. Preto tiež podporila koncept celoeurópskeho poistenia v nezamestnanosti, hoci aj jej vlastná CDU je proti, hovorila o európskej minimálnej mzde, a nadbiehala zanietne prointegračným europoslancom, keď rozprávala, čo chce urobiť pre záchranu modelu spitzenkandidátov, ako chce obrodiť europarlament novými právomocami v legislatívnom procese, alebo že aj o zahraničnej politike treba rozhodovať väčšinovým hlasovaním.

Na nič z toho síce šéf Komisie nemá priamy vplyv, ale vždy môže sľúbiť, že bude na to tlačiť. Na mnohé významnejšie témy ako vzťahy EÚ s Čínou či USA už akosi neostal čas, von der Leyenová si plnila najmä ideologické úlohy.   

Zdroj: postoj.sk


Zaujímavosti