Afgánske hudobníčky využili festival Pohoda na migráciu do Európy

09.08.2019 | 14:41
  2
Trenčianskej polícii sa ani po mesiaci nepodarilo zistiť, kde sa mladé hudobníčky nachádzajú.

Zahrali na najväčšom slovenskom festivale a potom zmizli. Trenčianska polícia požiadala o pomoc pri pátraní po dievčatách z Afganistanu aj Interpol. Šéf orchestra Zohra Ahmad Sarmast napokon potvrdil, že všetky štyri sú v poriadku.

Afgánske hudobníčky utiekli pred necelým mesiacom z hotela v Trenčianskych Tepliciach potom, ako orchester Zohra odohral svoje vystúpenie na multižánrovom festivale Pohoda v Trenčíne.

O kurióznom prípade vtedy ako prvý informoval Nový Čas.

„Som s nimi v kontakte cez jedno dievča, ktoré s nimi komunikuje,“ povedal Ahmad Sarmast pre Aktuality.sk v krátkom telefonickom rozhovore. Niekoľkokrát pritom zdôraznil, že priamy kontakt s nimi nemá.  

„Nič sa im nestalo, sú v poriadku a bezpečí, ale chcú už ostať v Európe,“ prezradil šéf orchestra. Nový Čas po úteku dievčat citoval svedka, ktorý počul, že jedno z nich má bratranca v Nemecku.

Trenčianskej polícii sa ani po mesiaci nepodarilo zistiť, kde sa mladé hudobníčky nachádzajú.

„Používame všetky dostupné metódy a prostriedky na ich vypátranie. Pátranie doposiaľ  nebolo odvolané,“ potvrdila hovorkyňa trenčianskej polície Elena Antalová. 

Ako dodala, o pomoc pri hľadaní Afganiek požiadali aj Interpol, verejnosť však o pomoc pri pátraní nežiadali. 

Terč útoku

Orchester Zohra je vôbec prvé hudobné zoskupenie v Afganistane, ktoré má výlučne ženské zloženie. Súbor tvorí vyše tridsať hudobníčok.

Jeho členky patria v domovine k priekopníčkam v boji za ľudské práva a sú vôbec prvé vo svojich rodinách i krajine, ktoré za posledných tridsať rokov mohli študovať hudbu.

Keď členky orchestra doma povedali, že sa chcú venovať hudbe, mnohé sa nestretli s pochopením. Skôr naopak a nezostalo len pri invektívach. Napríklad prvá ženská dirigentka Negin Khpalwakova sa musela vysporiadať s vyhrážkami smrti od svojej rodiny.

„Tých incidentov bolo v prípade členov nášho orchestra viac,“ priznal šéf orchestra Ahmad Sarmast. V roku 2014 čelil orchester bombovému útoku zo strany Talibanu. Teroristické hnutie zaútočilo uprostred koncertu, niekoľko ľudí prišlo o život. 

„Mnoho ľudí vrátane členov nášho orchestra má z tohto incidentu doteraz traumu. A trvalo dlho, kým sa z nej dostali,“ priblížil Ahmad Sarmast, ktorý na následky útoku stratil sluch. 

Zdroj: aktuality.sk / InfoVojna


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti