Zničenie nahrávok Gorily bude podľa SaS trestným činom, Erik Tomáš považuje vyjadrenia liberálov za pokrytecké

11.12.2018 | 15:39
  0
Líder SaS Richard Sulík priznal, že už na jeseň 2010, teda na začiatku obdobia vlády Ivety Radičovej, vedel od Mariana K. o existencii nahrávok, ale nič neurobil, vyhlásil Tomáš.

Požiadavka na zničenie nahrávok spisu Gorila je absurdná. Tvrdí to opozičná SaS, ktorá žiada špeciálneho prokurátora, aby tejto žiadosti nevyhovel.

„Tieto nahrávky môžu byť dôkazom, že Marian Kočner, v trezore ktorého sa nahrávky našli, porušil ich získaním a neodovzdaním orgánom činným v trestnom konaní zákon. Po druhé, nahrávky môžu byť použité v trestnom konaní prinajmenšom ako vedľajší dôkaz potvrdzujúci skutočnosti, ktoré sú zachytené v spise Gorila,“ uvádza sa v stanovisku SaS s tým, že práve tieto skutočnosti sú dôvodom trestného konania. Úradné zničenie nahrávok bude podľa názoru liberálov trestným činom a ten, kto vydá pokyn na ich zničenie, sa stane podľa SaS spolupáchateľom v kauze Gorila.

Tomáš: Výzva je pokrytecká

Výzva opozičnej SaS je absolútne pokrytecká. Na sociálnej sieti to vyhlásil koaličný poslanec Erik Tomáš (Smer).

Na prvý pohľad ide podľa jeho slov o racionálnu iniciatívu liberálov, aj keď môže naraziť na nález ústavného súdu a platnú legislatívu, podľa ktorých nelegálne nahrávky nemôžu byť použité ako dôkaz a mali by byť zničené. „Zaráža ma však niečo iné. Líder SaS Richard Sulík priznal, že už na jeseň 2010, teda na začiatku obdobia vlády Ivety Radičovej, vedel od Mariana K. o existencii nahrávok, ale nič neurobil,“ odkázal Tomáš.

Ako tvrdí, Sulík to neoznámil orgánom činným v trestnom konaní ani verejnosti. „A prečo to neurobil? Lebo v tom čase zdieľal spoločnú vládnu koalíciu s politikmi, ktorí sú ešte z čias druhej Dzurindovej vlády hlavní podozriví v kauze Gorila. No a teplé miestečká vo vláde boli na prvom mieste, že pán Sulík? V tomto kontexte považujem dnešnú výzvu SaS za absolútne pokryteckú,“ dodal Tomáš.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zaevidoval žiadosť právneho zástupcu fyzickej osoby v súvislosti s trestnou vecou úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „V súvislosti s trestnou vecou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola 7. decembra na Úrade špeciálnej prokuratúry zaevidovaná žiadosť právneho zástupcu fyzickej osoby. Bude vybavená v zákonom stanovej lehote v súlade s príslušnými ustanoveniami Trestného poriadku,“ uviedla v pondelok (10.12.) pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa informácií TASR ide o použitie, respektíve nepoužitie zvukových záznamov, ktoré boli údajne zaistené v trezore obvineného podnikateľa Mariana Kočnera. Ide však o záznamy, ktoré by sa mohli dotýkať inej trestnej veci. Práve na tú reagoval v piatok (7.12.) hovorca finančnej skupiny Penta Martin Danko. Podľa Denníka N sa v podnikateľovom trezore mali nájsť nahrávky z Gorily.

Zdroj: pravda.sk


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti