VIDEO: Za slušné Slovensko odmietajú, že sú platení Sorosom za účelom prevratu

Takéto tvrdenia považujú organizátori protestov za zastrašovanie a šikanu.
14.11.2018 | 09:04

Organizátori protestov Za slušné Slovensko považujú za úplne neprípustné ataky zo strany vládnej koalície. Odmietajú tvrdenia, že ich niekto riadi, že sú platení zo zahraničia a že sa snažia organizovať štátny prevrat. V súvislosti s ich údajným sledovaním bezpečnostnými zložkami hovoria o zastrašovaní a šikane zo strany štátu.

Ficove tvrdenia o Sorosovi sa im nepáčia

Podľa predstaviteľov občianskej iniciatívy sú vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Roberta Fica o ich organizovaní Georgeom Sorosom scestné a mimo reality.

„Všetky peniaze, ktoré naša iniciatíva dostala a použila, sú na transparentnom účte. Nikto nás neplatí ani neorganizuje. Tieto praktiky o našom možnom sledovaní spravodajskými službami pripomínajú praktiky komunistického režimu,“ uviedol jeden z organizátorov iniciatívy Juraj Šeliga. Podľa jeho slov si polícia pýtala výpisy z ich súkromných účtov.

„Nemáme čo skrývať, ale nevidíme dôvod, aby sme policajtom ukázali výpisy z našich súkromných účtov. Tiež nerozumieme, prečo tento anonymný, nepodložený podnet rieši Národná kriminálna agentúra, ktorá má vyšetrovať tie najťažšie zločiny,“ doplnil. Za slušné Slovensko tiež vyzvalo ústavných činiteľov, aby sa voči takémuto správaniu a praktikám jasne vymedzili.

Výmysly a klamstvá

"Všetko sú to hlúposti, klamstvá a výmysly," vyhlásil Juraj Šeliga na brífingu na Námestí SNP v Bratislave v reakcii na obvinenia o prevrate a platení zo zahraničia. Za neprípustné považuje iniciatíva aj to, že mali byť údajne sledovaní bezpečnostnými zložkami štátu. "Nerozumieme, aký je na to legálny dôvod. Nič zlé sme nerobili," povedal. Považujú to za zastrašovanie a šikanu.

Podobný názor majú aj na postup Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). "Považujeme to za snahu zastrašiť kohokoľvek, kto by sa chcel postaviť vládnej moci," uviedol Šeliga. V súvislosti s NAKA doplnil, že od nich žiadali výpisy z ich súkromných účtov. "Všetky výdavky, ktoré iniciatíva Za slušné Slovensko hradila, sú na transparentnom účte. Nenájdete tam ani jednu platbu od nejakej organizácie zo zahraničia, nehovoriac o tom, že by nás mal platiť nejaký americký miliardár," zdôraznil Šeliga.

Oháňajú sa novembrom 1989

Iniciatíva považuje za smutné, "že 29 rokov po Nežnej revolúcii sa štát snaží zastrašiť občianskych aktivistov". Karolína Farská oznámila, že v piatok, v predvečer výročia Nežnej revolúcie, sa iniciatíva zíde na Námestí SNP. "Budeme hovoriť o tom, že v novembri '89 sme niečo začali, tá zmena stále pokračuje a musíme ju dokončiť," doplnil Šeliga.

Podporu organizátorom protestov vyjadrila iniciatíva Chceme veriť, ktorá považuje postup polície za neprijateľný. "Elitná zložka polície - Národná kriminálna agentúra bola zriadená na vyšetrovanie korupcie a mafie, nie preto, aby šikanovala aktivistov," uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, ktorá je súčasťou iniciatívy.

NAKA preveruje trestné oznámenia

Takýto postup polície môže podľa iniciatívy odrádzať každého, kto by chcel v budúcnosti organizovať pochody či demonštrácie. Pripomenula, že právo na zhromažďovanie je zakotvené v ústave a polícia by ho mala chrániť, nie naopak. Iniciatíva je reakciou takmer 200 občianskych aktivistov a slovenských osobností verejného života na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, v ktorej predložili požiadavky pre obnovenie dôvery verejnosti v štát.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia Policajného zboru preveruje anonymné podanie z možnej korupčnej trestnej činnosti v prípade organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Dostala ho 10. septembra, podozrenia sa majú týkať doposiaľ "neustálených osôb". Vyšetrovateľ podľa policajtov predvolal osoby, ktoré mohli byť podľa trestného oznámenia zneužité, čiže svojím spôsobom poškodené.

Ficove spája organizátorov protestov so Sorosom

NAKA v týchto dňoch predvolala na výsluch viacero organizátorov protestov Za slušné Slovensko, ďalší majú ísť vypovedať vo štvrtok (15. 11.). V podaní sa spomína, že organizovali štátny prevrat a platí ich finančník George Soros. O tom, že aktivistov platí Soros, hovoril aj expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico.

„Dnes už vieme, že organizátori tých demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros. My dobre vieme, kto sa s kým schádzal a akú úlohu v tej dobe zohrával. Všetko to pôjde von, až bude jasné, kto si objednal vraždu,“ povedal Fico pre české médium Echo24.

Ďalšie protestné zhromaždenie

Iniciatíva tiež potvrdila, že v piatok 16. novembra tohto roka bude ďalšie protestné zhromaždenie, kde chcú ľudom pripomenúť, že majú záujem o slušné a poctivé Slovensko.

Stretneme sa opäť tu, na námestí SNP, kde ľudom pripomenieme, že chceme žiť v slušnej krajine,“ uviedla predstaviteľka iniciatívy Karolína Farská. K možným podozreniam, že boli títo ľudia sledovaní bezpečnostnými zložkami štátu zasadne aj mimoriadny parlamentný výbor pre kontrolu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorý zvolá jeho predseda, opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO).

Zdroj: parlamentnnelisty.sk / SITA