VIDEO: Pellegrini tvrdí, že migračný pakt OSN nie je záväzný dokument a tlačí na Lajčáka, aby zostal ministrom

Premiér Peter Pellegrini chce urobiť všetko pre to, aby šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák nenaplnil svoje hrozby a neopustil vládu.
28.11.2018 | 12:46

Lajčák ešte minulý týždeň oznámil, že ak mu národná rada neodporučí odcestovať na decembrovú migračnú konferenciu do marockého Marákeša, ako minister zahraničných vecí skončí. Podľa predsedu vlády by však Lajčák mal povýšiť štátne záujmy nad svoje osobné.

„Urobím všetko pre to, aby minister Lajčák zostal, pretože Slovensko bude predsedať OBSE, máme pred sebou predsedníctvo v OECD aj V4. Ak by moja vláda mala prísť o takého významného diplomata, bola by to škoda,“ vyhlásil Pellegrini dnes pred rokovaním vlády.

„Budem sa ho snažiť presvedčiť, aby povýšil záujmy štátu, národné záujmy nad svoje osobné,“ dodal.

Minister však stále trvá na svojom. Aj dnes potvrdil, že jeho rozhodnutie sa ani po Pellegriniho presviedčaní nezmenilo. „Myslím si to, čo hovorím a hovorím to, čo si myslím. Nebojujem s nimi, ale chcem byť v súlade so svojím svedomím,“ odkázal premiérovi.

Na otázku, či by ho v kresle mohol nahradiť bývalý premiér Robert Fico, nechcel odpovedať. „Sú to špekulácie,“ reagoval.

Pellegrini: Je irelevantné, či niekto pôjde do Marrákeša

Pellegrini dnes tiež zopakoval, že do Marákeša Slovensko nepošle nikoho, ak by sa našou účasťou len náznakom mohlo zdať, že by sme sa k migračnému paktu záväzne prihlásili.

Zároveň však vyhlásil, že analýza, ktorú nechal urobiť, ukazuje, že Globálny rámec OSN o migrácii nie je právne záväzný dokument a nemal by Slovensko k ničomu viazať.

Či niekto pôjde alebo nepôjde do Marrákeša, je podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) irelevantné. Dôležité je len to, že Slovensko nebude k ničomu viazané. Povedal to pred stredajším rokovaním vlády. Priznal, že podľa analýzy samotný dokument nie je právne záväzný.

"Budeme už len zvažovať, či výhrady, ktoré máme, treba aj niektorým spôsobom prezentovať. Musíme si uvedomiť, že keď tam nepôjdeme, tak bude konferencia, ktorá o Slovensku nespomenie ani slovkom absolútne nič. A preto uvidíme, či pošleme naše stanovisko písomne alebo ako to dáme jasne najavo," priblížil.

"Marrákeš pre SR nebude žiadnym spôsobom záväzný, nič nám nehrozí. Ostatné sú technické záležitosti, z ktorých netreba robiť vojnu," myslí si premiér, ktorý podľa svojich slov urobí všetko pre to, aby Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) ostal na poste ministra zahraničných vecí.

„Dnes už len zvažujeme, či naše výhrady budeme aj nejako prezentovať. Musíme si uvedomiť, že keď tam nepôjdeme, bude konferencia, ktorá Slovensko ani slovom nespomenie. Uvidíme, či pošleme naše stanovisko písomne alebo ho dáme jasne najavo. Ale dnes je irelevantné, či tam niekto pôjde,“ uzavrel.

Zdroj: aktuality.sk / hnonline.sk