VIDEO: Farská vyzvala Kisku, Pellegriniho a Bugára, aby zabránili Ficovi robiť na Slovensku podobnú politiku akú robí Orbán

Na Námestí SNP v Bratislave vystúpili tváre spojené s Novembrom ’89, konkrétne Zuzana Mistríková, Filip Vagač, Fedor Gál, Martin Bútora alebo Peter Zajac.
17.11.2018 | 10:05

V piatok sa v Bratislave konal ďalší protest Za slušné Slovensko. Prejavy na Námestí SNP počúvali tisícky zúčastnených, pričom občasne skandovali „Hanba“, „Odstúpiť“ alebo napríklad „Som tu zadarmo“. Z tribúny niekoľkokrát odznelo ubezpečenie, že zhromaždenia nikdy nefinancoval George Soros a že nijakí ich účastníci ani organizátori nikdy nedostávali nijaké peniaze.

Účastníci držali transparenty ako „Som tu zadarmo“, „Stop Smeru a mafii“, „Stop Fico“ alebo „Vyšetriť vraždu a fondy“. Zhromaždenia sa v piatok okrem hlavného mesta konali aj v ďalších mestách na Slovensku (Banská Bystrica, Košice, Prievidza, Žiar nad Hronom, Žilina, Kežmarok, Levice) a aj Londýne, Manchestri a Newcastli.

Zhromaždeniu Za slušné Slovensko v Bratislave dominoval odkaz Novembra ’89. Na Námestí SNP vystúpili tváre spojené s Novembrom ’89, konkrétne Zuzana Mistríková, Filip Vagač, Fedor Gál, Martin Bútora alebo Peter Zajac. Takisto vystúpil maďarský aktivista Miklós Haraszti, ktorý spolupracoval už s Chartou 77.

Podľa neho nie je dobrou správou, že aj takmer 30 rokov po roku 1989 sa Stredoeurópania musia opäť zasadzovať za demokraciu. „Mocní vo všetkých štátoch V4 sa snažia sfalšovať demokraciu,“ vyhlásil. Súčasní politici si podľa neho berú za vzor nie politikov zo Západu, ale „autokratov a kleptokratov od Putina po Erdogana“. Zároveň upozornil, že sloboda sa dá stratiť aj demokratickou cestou.

Poradca prezidenta Andreja Kisku a sociológ Martin Bútora na tribúne vyhlásil, že účastníci zhromaždenia nechcú prevrat, ale obrat. „Ide o návrat k spravodlivej a solidárnej spoločnosti,“ povedal. Podľa Bútoru sa už v minulosti stávalo, že vládna moc označovala svojich kritikov za podvratných alebo kontrarevolucionárov, napríklad v päťdesiatych rokoch, alebo keď sovietska tlač kritizovala Pražskú jar, prípadne komunisti v osemdesiatych rokoch ochranárov.

„To všetko poznáme z minulosti,“ povedal s tým, že je smutné, že podobná rétorika sa vrátila. Požiadavka slušného Slovenska je podľa neho prirodzenou reakciou na kradnutie a vraždy. Podľa aktivistky Zuzany Mistríkovej je potrebné povedať, že korupcia a nenávisť nepatrí do spoločnosti, ktorú chceli osobnosti roku 1989 a do spoločnosti nepatria ani dnes. „Slovensko potrebuje odbornosť, spoluprácu, demokratické hodnoty a spravodlivosť,“ vyhlásila.

Protesty podľa organizátorov vyprovokovali výroky expremiéra Roberta Fica a anonymné trestné oznámenie na organizátorov, pre ktoré ich vyšetruje NAKA z korupcie. Expremiér opäť začal rozprávať o americkom filantropovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi, na verejnosť prenikli aj informácie, že počas marcových a aprílových protestov organizátorov údajne sledovali.

Zdroj: napalete.sk / Facebook