VIDEO: Ak Lajčák abdikuje, bude spochybnená zahraničná politika Slovenska, varuje Bugár

Podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti aktuálnym konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom taktiež vyhlásil, že Rusko je agresor a máme ho odsúdiť.
29.11.2018 | 14:26

Ak sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) rozhodne, že už nemá zmysel pokračovať vo vláde, bude spochybnená zahraničná politika Slovenska. Zmena zahraničnej politiky môže ohroziť koalíciu. Zdôraznil to podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár, ktorému sa nepáči, že koaliční partneri spochybňujú Lajčákovu prácu. V súvislosti s rokovaním o Globálnom pakte OSN o migrácii v Marrákeši Bugár povedal, že by Slovensko malo tlmočiť svoje výhrady a dostať ich do zápisnice z rokovania.

Výhrady môže Slovensko podľa analýzy komunikovať len tým, že sa zúčastní rokovania v Marrákeši, upozornila šéfka zahraničného parlamentného výboru Katarína Cséfalvayová, ktorá kritizuje politikov, že naskočili na vlnu populizmu. Aj podľa Bugára viacerí politici v súvislosti s paktom strašili ľudí. Pakt je podľa jeho slov o migrantoch, nie utečencoch. "A hovorí o tom, že suverenita štátov nie je ohrozená," vyhlásil. Analýza podľa neho ukázala, že účasťou Slovenska na fóre nevzniká žiadna právna ani iná povinnosť. "Nemáme z nej žiadne politické záväzky," doplnil.

Bugár tiež hovoril o situácii na Ukrajine a aktuálnom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorý vznikol po incidente medzi námornými silami v Kerčskom prielive. Bugár by Rusko priamo nazval agresorom. Na dianie na Ukrajine by reagoval tvrdšie. "Rusko je agresor a máme ho odsúdiť," vyhlásil.

Zdroj: aktuality.sk