Ukrajinský parlament odhlasoval stanné právo na 30 dní

Súčasťou stanného práva je čiastočná mobilizácia a posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny.
27.11.2018 | 10:16

Ukrajinský parlament odhlasoval v pondelok večer zavedenie stanného práva na 30 dní. Reagoval tým na nedeľný incident, keď Rusko zajalo tri ukrajinské lode pri Krymskom polostrove. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Po ostrej päťhodinovej debate odsúhlasila žiadosť prezidenta Petra Porošenka o zavedenie stanného práva drvivá väčšina ukrajinských zákonodarcov, konkrétne 276. Požadovaných bolo najmenej 226 hlasov.

Súčasťou stanného práva je čiastočná mobilizácia a posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny. Parlamentu boli predložené aj neurčito naformulované opatrenia ako "posilnenie" protiteroristických krokov a "bezpečnosť informácií".

Prezident Porošenko už skôr požiadal zákonodarcov, aby podporili jeho návrh na zavedenie stanného práva po nedeľnom incidente, keď ruská pohraničná stráž spustila paľbu na tri lode ukrajinských námorných síl a potom plavidlá aj ich posádku zajala.

Stanné právo sa nebude týkať všetkých ukrajinských oblastí

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vysvetlil v pondelok zákonodarcom, že stanné právo zavedené v krajine sa bude týkať iba oblastí na hraniciach s Ruskom, Bieloruskom a moldavskou separatistickou republikou Podnestersko. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Ukrajinský parlament po päťhodinovej búrlivej diskusii vo večernom hlasovaní drvivou väčšinou schválil prezidentov návrh na zavedenie stanného práva na 30 dní.

Porošenko však ešte pred hlasovaním oznámil, že stanné právo postihne iba desať z 27 oblastí Ukrajiny. Vybrané oblasti označil za také, ktoré by sa v prípade akéhokoľvek ruského útoku potenciálne ocitli v prvej bojovej línii.

Napätie medzi Ukrajinou a Ruskom sa vystupňovalo v nedeľu, keď Rusko strieľalo na tri ukrajinské plavidlá pri pobreží Krymského polostrova a zajalo ich spolu s posádkou.

Porošenko takisto prisľúbil, že práva ukrajinských občanov budú rešpektované.

Súčasťou stanného práva je čiastočná mobilizácia a posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny. Parlamentu boli predložené aj neurčito naformulované opatrenia ako "posilnenie" protiteroristických krokov a "bezpečnosť informácií".

Zdroj: glob.sk / aktuality.sk