Twitter zmietol zo stola tvrdenia, že Rusko ovplyvňovalo prostredníctvom jeho siete Brexit

Podobne sa minulý mesiac vyjadrila aj sociálna sieť Facebook.

Októbrová štúdia londýnskej City University, ktorá mala dokazovať zásahy Ruska do britského referenda o vystúpení z EÚ, dostala trhliny. Bola totiž spochybnená sociálnou platformou Twitter. Tá uviedla, že len jedno percento profilov, ktorí počas kampane za Brexit agitovali v prospech vystúpenia Británie z EÚ, bolo skutočne ruských.

Vo svojom liste britským zákonodarcom, ktorí sa snažili zistiť rozsah ruských zásahov, Twitter v značnej miere uvedený univerzitný materiál odmietol. Predstaviteľ Twitteru Nick Pickles v tejto súvislosti vyhlásil, že užívateľské profily nedokazujú spojitosť Ruska z ovplyvňovaním referenda.

Pickles v liste britskému výboru pre digitálne médiá, kultúru a šport uviedol, že len 1 percento profilov zmienených v materiáli City University bolo registrovaných v Rusku.

„Mnohé účty identifikované City City boli síce v rozpore s pravidlami spoločnosti Twitter týkajúcimi sa nevyžiadanej pošty, avšak v súčasnosti nemáme presvedčivé dôkazy, ktoré by nám umožnili spájať to s Ruskom alebo Agentúrou na výskum internetu“.

V rámci vyšetrovania britskej volebnej komisie spoločnosť Facebook v decembri oznámila, že Rusko sa verejnú mienku pokúsilo formovať prostredníctvom reklám v cene necelého eura. Finančné prostriedky podľa týchto obvinení vynaložila práve Agentúra na výskum internetu so sídlom v Rusku. Facebook tvrdí, že platené reklamy sa zobrazli len na 200 stránkach, ktoré obsahovali spravodajstvo.

Napriek tvrdeniam Twitteru a Facebooku o bezvýznamnom vplyve Ruska na oplyvňovanie kampane za Brexit, predseda výboru pre digitálne médiá, kultúru a šport Damian Collins je odhodlaný nájsť dôkazy, ktoré by poukazovali na Moskvu. Spoločnosť Twitter podľa neho doteraz neodpovedala, koľko účtov bolo pod kontrolou ruských spravodajkých agentúr.

Zdroj: rt.com