Trump označil Macronov návrh na európsku armádu za urážlivý

Francúzsky prezident navrhol vytvorenie spoločnej európskej armády na obranu proti Rusku, Číne a dokonca aj Spojenými štátmi.
10.11.2018 | 10:20

Americký prezident Donald Trump označil za “veľmi urážlivý” nedávny návrh svojho francúzskeho kolegu Emmanuela Macrona na vytvorenie spoločnej európskej armády na obranu prti Spojeným štátom, Rusku a Číne.

“Francúzsky prezident Macron navrhol, aby si Európa vytvorila vlastné ozbrojené sily, aby sa ochránila pred Spojenými štátmi, Čínou a Ruskom.” “(To je) veľmi urážlivé, ale možno by Európa mala najskôr zaplatiť svoj spravodlivý podiel (do rozpočtu) NATO, ktoré Spojené štáty silne dotujú,” napísal Trump vo svojom tvíte.

Tvít s týmto obsahom bol zverejnený krátko po tom, ako lietadlo s americkým prezidentom pristálo na letisku Orly pri Paríži, kde sa počas tohto víkendu uskutočnia oficiálne podujatia pri príležitosti 100. výročia podpísania prímeria a konca prvej svetovej vojny.

Táto Trumpova reakcia na tento Macronov nie raz opakovaný návrh pravdepodobne prehĺbi napätie v transatlantických vzťahoch, ktoré budú tento víkend v centre pozornosti, keďže do Paríža pricestuje 70 svetových lídrov, vrátane nemeckej kancelárky Angela Merkelovej a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Myšlienku vytvoriť spoločné európske ozbrojené sily a spoločný obranný rozpočet Macron opakuje od svojho nástupu do prezidentskej funkcie v máji minulého roku. “Európanov neochránime, ak sa nerozhodneme mať skutočnú európsku armádu,” vyhlásil Macron rozhovore, ktorý v utorok odvysielala rozhlasová stanica Europe 1.

“Zoči-voči Rusku, ktoré je na našich hraniciach a ktoré ukázalo, že môže byť hrozbou… by sme mali mať Európu, ktorá sa dokáže ubrániť, radšej vlastnými silami, bez závislosti od Spojených štátov, a suverénnejším spôsobom.”

Macron poukázal aj na to, že Európa teraz zápasí s mnohopočetnými pokusmi o zasahovanie do svojich vnútorných demokratických procesov a kyberpriestoru.

Bez konkretizovania Macron v rozhovore spomenul “autoritárske mocnosti, ktoré sa opäť objavujú a znova vyzbrojujú na hraniciach Európy”. Vyzval Európanov, aby “sa chránili pred Čínou, Ruskom a dokonca aj pred Spojenými štátmi” pripomínajúc takto nedávne rozhodnutie Bieleho domu odstúpiť od zmluvy o jadrovom ozbrojení.

Macron sa v tejto súvislosti spýtal, kto bude v takom prípade “hlavnou obeťou”, a odpovedal, že “Európa a jej bezpečnosť”. Dodal tiež, že “mier v Európe je krehký”.

Zdroj: glob.sk