Trump: Európska únia je zlá takmer rovnako ako Čína, iba je menšia

Šéf Bieleho domu tvrdí, že obchod s autami medzi USA a EÚ je nevyvážený, nakoľko Spojené štáty uplatňujú dovozné clo na osobné autá z Európskej únie vo výške 2,5 percent, zatiaľ čo EÚ na americké autá vo výške 10 percent.
31.08.2018 | 14:38

Americký prezident Donald Trump odmietol najnovší návrh Európskej únie zrušiť dovozné clá na autá s tým, že nie je "dosť dobrý". Navyše obchodnú politiku Európskej únie opätovne prirovnal k obchodnej politike Číny.

"Nie je dosť dobrý," zareagoval Trump v rozhovore pre agentúru Bloomberg na návrh komisárky EÚ pre obchod Cecilie Malmströmovej. Tá vo štvrtok (30.8.) na pôde Európskeho parlamentu uviedla, že Brusel je ochotný znížiť clá na nulu, vrátane ciel na autá, ale v prípade, že to bude obojstranné.

Trump to ale odmieta. Ako smerom k EÚ dodal, "k ich spotrebiteľským zvyklostiam patrí kupovať vlastné autá, nie naše". Zároveň opäť prirovnal Európsku úniu k Číne, voči ktorej Washington plánuje zaviesť ďalšie dovozné clá.

Tentoraz by sa týkali tovarov v hodnote 200 miliárd dolárov (171,06 miliardy eur). "Európska únia je zlá takmer rovnako ako Čína, iba je menšia," dodal Trump.

Trump: Obchod s autami je nevyvážený

Podľa Trumpa je obchod s autami medzi USA a EÚ nevyvážený, nakoľko Spojené štáty uplatňujú dovozné clo na osobné autá z Európskej únie vo výške 2,5 percent, zatiaľ čo EÚ na americké autá vo výške 10 percent. To je podľa neho aj dôvod, prečo by USA mali mať právo na zvýšenie dovozných ciel na európske autá a autokomponenty.

Trump však nepoukazuje na fakt, že na dovoz ľahkých úžitkových áut z EÚ uplatňujú USA až 25-percentné dovozné clo, zatiaľ čo v opačnom smere je to rovnako ako v prípade osobných áut 10 precent. Pritom tento segment je pre americké automobilky kľúčový.

Úplné zrušenie dovozných ciel na autá by tak pre firmy ako General Motors a Ford veľký rozdiel neznamenalo. Naopak, pre nemecké koncerny BMW a Daimler by zrušenie 25-percentných ciel na športovo-úžitkové autá bolo veľkou pomocou.

Juncker: Ak to urobí on, my tiež

EÚ zareaguje na akékoľvek americké clá uvalené na automobily vyrobené v Európe. Uviedol v piatok predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Podľa belgickej televíznej stanice RTBF šéf exekutívy EÚ tým zareagoval na štvrtkové (30.8.) vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pre agentúru Bloomberg, že zvažuje zaviesť clá na európske autá, čím by ohrozil "obchodné prímerie" uzavreté medzi Úniou a USA koncom júla počas Junckerovej návštevy vo Washingtone.

Cieľom júlových rokovaní bolo zabrániť vyostreniu obchodného konfliktu medzi EÚ a USA. "Ak to urobí on, my tak urobíme tiež," odkázal Juncker v rozhovore pre nemecký televízny kanál ZDF.

Zdroj: hnonline.sk

  • Orbán: Předáci EU pomalu, ale jistě dělají z původních Evropanů menšinu

    14.11.2018 | 14:00 | Tomas Hlavac

    Orbán utvrzuje význam národní identity a národního státu, jež pomohly vytvořit podmínky pro vznik moderní evropské svobody a dynamiky. Vystupuje proti globalistům, kteří usilují o vznik „evropského impéria“ s otevřenými hranicemi a vnucují suverénním státům afro-islámské migranty