Trump: Čoskoro zo Sýrie odídeme

Šéf Bieleho domu sa v podobnom duchu vyjadril aj vo februári.
30.03.2018 | 13:24

Americký prezident Donald Trump vo svojom prekvapujúcom vyhlásení uviedol, že americká armáda sa vo veľmi blízkej dobe chystá stiahnuť zo Sýrie. Odvolal sa pri tom na porážku islamského štátu a potrebu chrániť americké hranice.

„Zo Sýrie čoskoro odídeme. Nechajme iných ľudí, nech sa o ňu postarajú,“ oznámil Trump vo svojom štvrtkovom prejave v meste Richfield v štáte Ohio, v ktorom sa venoval aj obnove infraštruktúry v Spojených štátoch.


V tejto súvislosti pripomenul, že USA na Blízkom východe vynaložili 7 miliárd dolárov. Poukázal tiež na to, že zatiaľ čo Spojené štáty vybudujú v regióne školy, povstalci ich vzápätí zničia. Dodal, že štát Ohio pri tom nemá dostatok finančných prostriedkov na budovanie tamojších škôl.

V prejave ďalej povedal, že hraničnú líniu medzi Južnou a Severnou Kóreou stráži 32-tisíc vojakov, no hranice medzi USA a Mexikom nie sú chránené rovnakým spôsobom.

Trump sa ohľadne Sýrie vyjadril podobne aj minulý mesiac, keď sa vo Washingtone stretol s austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom.

„Sme tam z jediného dôvodu: dostať islamský štát preč z krajiny a odísť domov. Nie je žiaden iný dôvod, aby sme tam ostali a do veľkej miery sme svoj cieľ splnili,“ vyhlásil vo februári.

Prezidentove slová nekorešpondujú s predchádzajúcimi vyhláseniam predstaviteľov ministerstiev zahraničných vecí a obrany.

Trumpom odvolaný minister zahraničných vecí Rex Tillerson prišiel v januári s plánom, ktorý počítal s pokračujúcou prítomnosťou Spojených štátov na území Sýrie. V decembri minulého roku Pentagon uviedol, že americké vojská zostanú v Sýrii „tak dlho, ako to bude potrebné, s cieľom podporiť amerických spojencov v regióne a zabrániť návratu teroristických skupín“.

Zdroj: rt.com