Trump chce zastaviť preteky v zbrojení: V tomto roku sme minuli 716 miliárd dolárov. Šialené!

Šéf Bieleho domu vyjadril presvedčenie, že niekedy v budúcnosti začnú spolu s ruským a čínskym prezidentom rokovať o tejto téme.
03.12.2018 | 18:29

Americký prezident Donald Trump vyjadril v pondelok zámer rokovať s lídrami Číny a Ruska o zastavení "nekontrolovateľných pretekov v zbrojení".

Jeho vyhlásenie nasledovalo po októbrovom oznámení, že odstúpi od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Ide o dohodu z čias studenej vojny s Ruskom o znížení počtu rakiet, pripomína agentúra AFP.

Podľa kritikov by takýto krok vyvolal nové preteky v zbrojení s Ruskom. Trump v čase oznámenia o odstúpení od INF varoval, že USA budú budovať svoj jadrový arzenál, "dokiaľ neprídu ľudia k rozumu".

Šéf Bieleho domu vo svojom pondelkovom tvíte vyjadril presvedčenie, že niekedy v budúcnosti začnú spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom rokovať o zastavení "nekontrolovateľných pretekov v zbrojení". "USA utratili v tomto roku 716 miliárd dolárov. Šialené!" dodal.

USA zatiaľ termín oficiálneho odstúpenia od INF nevytýčili, čím sa vytvoril priestor na možnú úpravu zmluvy, ktorá by sa pravdepodobne mala týkať aj Číny, uvádza AFP.

Zdroj: sme.sk