Taliansko odmietlo vpustiť do prístavu ďalšiu loď s migrantmi

Nová talianska vláda chce lode s utečencami posielať späť do Líbye.
10.07.2018 | 14:40

Talianskemu remorkéru, ktorého posádka zachránila v noci na utorok pri líbyjských brehoch 66 migrantov, neumožnili úrady vplávať do jedného z talianskych prístavov. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa viacerých médií talianske ministerstvo vnútra posádke remorkéra Vos Thalassa vyčíta, že migrantov vytiahla na palubu namiesto toho, aby ich záchranu prenechala líbyjskej pobrežnej stráži.

"Túto várku pokútnych migrantov mali vyzdvihnúť oni (líbyjská pobrežná stráž), povedal pre rozhlasovú stanicu RAI námestník talianskeho ministra vnútra Stefano Candiani.

RAI a talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na talianske ministerstvo vnútra následne uviedli, že situáciu sa podarilo vyriešiť preložením migrantov na loď talianskej pobrežnej stráže. Podľa agentúry DPA je pravdepodobné, že pobrežná stráž migrantov vyloží na talianskom pobreží.

Nová talianska vláda, ktorej súčasťou je aj protiimigračná strana Liga Severu, chce dosiahnuť, aby boli lode s migrantmi v Stredozemnom mori zastavované a vracané do Líbye.

Zdroj: 24hod.sk