Svet zasiahol pád akcií na burze

Akciový trh zaznamenal prepad v USA, Ázii aj Európe.
11.10.2018 | 13:21

Európske akciové trhy dnes oslabujú a ich hlavné indexy sú najnižšie za viac ako 20 mesiacov. Nadviazali tak na prudký stredajšií prepad na Wall Street a následný pokles akciových trhov v Ázii.

V Európe sa pokles týka všetkých odvetví, najviac ale technológií, ktorých index dopoludnia strácal asi 2,4 percenta. Stredajšie prepad na Wall Street takisto zasiahol najmä technologické tituly.

Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 odpisuje okolo 1,6 percenta na 7035 bodov. Index DAX burzy vo Frankfurte nad Mohanom stráca 0,9 percenta na 11.604 bodov, zatiaľ čo parížsky CAC 40 vykazuje pokles o 1,2 percenta na 5143 bodov.

Technologické tituly boli hnacím motorom takzvaného býčieho trhu, ktorý trvá niekoľko rokov. Investori tak odvracajú pozornosť k bezpečným nemeckým vládnym dlhopisom.

Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády. Akcie reagujú okrem iného aj na vyhlásenie šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej, že súčasné ocenenie akcií je "extrémne vysoké".

Prepad akciového trhu v USA

Akcie v Spojených štátoch v stredu prudko oslabili, hlavné indexy odpísali viac ako tri percentá a zaznamenali najvyšší denný prepad za osem mesiacov. Investori sa zbavovali rastových titulov na čele s technologickými spoločnosťami, kde boli straty ešte výraznejšie.

Jednou z hlavných príčin prudkého poklesu cien akcií je rýchly rast výnosov amerických štátnych dlhopisov. Napríklad obligácie so splatnosťou desať rokov, ktoré sú považované za ukazovateľ vývoja firemných dlhov aj vývoja sadzieb hypoték, sa dostali nad 3,2 percenta.

Trump kritizoval FED

Americký prezident Donald Trump v stredu v reakcii na výpredaj akcií znovu kritizoval americkú centrálnu banku (Fed). Jej postupné zvyšovanie úrokových sadzieb označil za chybu a vyhlásil, že rast sadzieb je príliš rýchly. "Myslím, že sa Fed zbláznil," povedal Trump. Jeho slová vyvolávajú na trhoch značné obavy o nezávislosť centrálnej banky.

Na devízových trhoch dnes oslabuje dolár, ktorý je zvyčajne vnímaný ako bezpečný prístav v časoch politickej a ekonomickej neistoty. Jeho pokles je teda pre obchodníkov trochu prekvapivý. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, dopoludnia odpisoval 0,2 percenta na 95,25 bodu.

Pád akcií v Ázii

Akcie na burzách v Ázii vo štvrtok výrazne oslabili, a nadviazali tak na prudký stredajší výpredaj na akciových trhoch v Spojených štátoch.

Hlavné akciové indexy odpísali okolo štyroch percent, súhrnný index bez Japonska je najnižšie za rok a pol. Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 stratil 3,89 percenta a obchodovanie uzavrel na hodnote 22.590,86 bodu. Index šanghajskej burzy Shanghai Composite sa prepadol dokonca o 5,22 percenta na 2583,46 bodu a je najnižšie od roku 2014. Hlavný index hongkonskej burzy Hang Seng odpísal 3,21 percenta na 25.349,22 bodu. Stratám sa nevyhli ani burzy v Južnej Kórei či Austrálii.

Zdroj: ČTK