Švajčiari odložili konečné rozhodnutie o migračnom pakte OSN

Švajčiarsko chce počkať na domácu parlamentnú diskusiu.
21.11.2018 | 15:24

Švajčiarsko sa nezúčastní na budúcomesačnej konferencii v marockom Marrákeši, kde sa má schvaľovať pakt o migrácii podporovaný Organizáciou Spojených národov (OSN). Dôvodom neúčasti je to, že Švajčiarsko chce počkať na domácu parlamentnú diskusiu, kým dá dohode konečný súhlas. V stredu to oznámila švajčiarska vláda, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AP.

Švajčiarsky vládny orgán, Spolková rada, v októbri uviedla, že plánuje prijať Globálny pakt pre bezpečnú, riadenú a regulárnu migráciu (GCM), ale predloží ju parlamentu na konzultácie tak, ako to vyžaduje zákon.

Nezáväzný medzinárodný dohovor vyvolal odpor nacionalistov v niekoľkých krajinách, uviedla agentúra AP. USA, Maďarsko, Rakúsko, Izrael či Poľsko už oznámili, že dohovor nepodporia.

Medzivládna konferencia sa má konať v Marrákeši 10.-11. decembra a bude sa na nej schvaľovať spomínaný dokument.

Spolková rada v stredu oznámila, že Švajčiarsko sa na konferencii nezúčastní, ale zopakovala, že podľa jej presvedčenia je pakt "v súlade so záujmami Švajčiarska".

Zdroj: 24hod.sk

  • Kuba dala stop manželstvám osôb rovnakého pohlavia

    19.12.2018 | 11:22 | Tomas Hlavac

    Parlamentná komisia zodpovedná za vypracovanie ústavy navrhla vynechať formuláciu definujúcu manželstvo ako zväzok "dvoch ľudí...s úplne rovnakými právami a povinnosťami".