Stretnutie Trumpa s Putinom sa uskutoční na rovnakom mieste ako sa kedysi stretli Bush starší a Gorbačov

Dejiskom stretnutia bude prezidentský palác v Helsinkách.
06.07.2018 | 11:26

Dejiskom blížiaceho sa stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivka Donalda Trumpa bude Prezidentský palác v centrálnej časti Helsínk. Informoval o tom vo štvrtok fínsky denník Helsingin Sanomat, z ktorého cituje agentúra TASS.


Prezidentský palác (Presidentinlinna), rozprestierajúci sa na ploche približne 3000 metrov štvorcových, bol v septembri 1990 aj dejiskom summitu sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova a amerického prezidenta Georgea H.W. Busha. Stretnutie súčasných lídrov sa uskutoční 16. júla.


Tlačové stredisko pre akreditovaných novinárov sa bude nachádzať v kongresovej hale Finlandia-talo, situovanej takisto v strede mesta, potvrdilo fínske ministerstvo zahraničných vecí. Tlačové stredisko bude otvorené pre reportérov už od rána 15. júla. Očakáva sa účasť zhruba 2-tisíc novinárov.


Podľa vyhlásenia Kremľa budú prezidenti rokovať o mnohých vysoko komplikovaných záležitostiach vrátane situácie v Sýrii. Lídri sa možno na začiatku summitu v Helsinkách stretnú najprv medzi štyrmi očami, ak sa na tom predbežne obe strany dohodnú, spresnil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.


Aj júnové historické stretnutie Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa sa konalo najprv medzi štyrmi očami len v prítomnosti tlmočníkov. Po necelej hodine umožnili vstúpiť do rokovacej miestnosti členom svojich delegácií.

Zdroj: hnonline.sk