Slovensku zatiaľ pre konflikt v Kerčskom prielive nič nehrozí

Zatiaľ eskalácia nepokračuje a Slovensko verí, že konflikt sa vyrieši diplomaticky, nemôžeme však podceniť riziká.
28.11.2018 | 13:32

Národné bezpečnostné analytické centrum v stredu riešilo možné scenáre vývoja na Ukrajine v súvislosti s konfliktom v Azovskom mori.

Slovensku nehrozia žiadne incidenty, ale sme pripravení v prípade potreby reagovať. Podľa premiéra Petra Pellegriniho je Slovensko pripravené na rôzne možnosti, bezpečnostné zložky koordinujú svoju činnosť.

Migrácia a dodávky plynu

Medzi diskutované scenáre počas zasadnutia centra, ktorého predsedníčkou je ministerka vnútra Denisa Saková, patrila eskalácia konfliktu a s tým spojená väčšia možnosť migrácie smerom na západ Ukrajiny a následne smerom aj na Slovensko, ale aj prerušenie dodávok plynu zo strany Moskvy cez Ukrajinu smerom do Európy, čo by sa dotklo Slovenska.

Zatiaľ eskalácia nepokračuje a Slovensko verí, že konflikt sa vyrieši diplomaticky, nemôžeme však podceniť riziká. Ministerka vnútra Saková potvrdila, že nezaznamenali zvýšené prechody cez hraničné priechody v dôsledku vyostrenia konfliktu.

Pokiaľ ide o plyn, premiér ubezpečil, že Slovensko má zásoby na niekoľko dní. Pellegrini sa vyjadril aj k otázke možného rozšírenia či sprísnenia protiruských sankcií, Slovensko podľa neho proti jednote Únie či NATO nepôjde. Pellegrini o tom informoval v stredu na brífingu počas zasadnutia centra.

Ropné rezervy

„Musíme hovoriť o scenároch, ako by sme riešili, ak by Rusko odstavilo dodávky plynu cez Ukrajinu do Európy. Máme rezervný tok, máme zásoby plynu na niekoľko dní, ale musíme to navzájom revidovať a musíme si byť istí. Slovenská republika je pripravená brániť si suverenitu, územnú celistvosť a vysporiadať sa aj s humnitárnymi problémami, ak by nastali,“ povedal Pellegrini.

Dodal, že v oblasti ropy disponujeme rezervami nad rámec 90 dní, až na 105. Zásobníky plynu sú po lete naplnené na plnú kapacitu, ale nie sú to zásobníky vo vlastníctve Slovenska, sú to komerčné zásobníky.

Vojenské spravodajstvo vyhodnocuje hrozby

Ak by došlo k eskalácii a migrácii, v prípade narušenia východnej hranice v dĺžke 96 km, by Slovensko nasadilo ďalších policajtov a vojakov. V Sobranciach je 900 príslušníkov polície a stovka by mohla pomôcť z Košického a Prešovského kraja.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) povedal, že by sme tam vedeli poslať 1 200 vojakov a policajtov a stovky nákladných vozidiel. Pripravené by boli aj špeciálne sily, tu však počty nemôže špecifikovať. Dodal, že vojenské spravodajstvo priebežne vyhodnocuje vojenské hrozby a informuje o nich prezidenta, premiéra, predsedu NR SR, ministra obrany a v prípade potreby ďalších.

Polícia monitoruje hranicu s Ukrajinou

Ministerstvo vnútra v súvislosti s napätím medzi Ukrajinou a Ruskom monitoruje východnú hranicu Slovenska s Ukrajinou v dĺžke 96 kilometrov.

„Môžem potvrdiť, že zatiaľ neprišlo k zvýšenému prílivu ukrajinských občanov, ktorí by nelegálnou cestou prekračovali našu hranicu,“ povedala v stredu novinárom ministerka vnútra Denisa Saková.
Hraničná a cudzinecká polícia, ako aj ďalšie zložky Policajného zboru v spolupráci s ministerstvom obrany sú podľa nej pripravené zvýšiť kontroly celej zelenej hranice.

Ministerstvo monitoruje aj oba hraničné priechody s Ukrajinou, kde nastala kritická situácia, ktorá však nesúvisí s konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom, ale s novým ukrajinským zákonom o zvýšení poplatkov za registráciu vozidiel.

Na ukrajinskej strane sú momentálne zabarikádované priechody Vyšné Nemecké a Ubľa. Cez priechod Ubľa sa zatiaľ podľa Sakovej dostanú len chodci a osobné autá s dieťaťom menším ako tri roky. Cez Vyšné Nemecké sa už dostanú aj nákladné automobily a začali púšťať aj prvé autobusy.
Prostredníctvom ministerstva zahraničia sa Saková spojila aj sa naším veľvyslanectvom v Kyjeve, ktoré neregistruje „žiadne hlásenia slovenských občanov ohrozených touto situáciou“.

V prípade potreby sú im však naše zastupiteľstvá na Ukrajine pripravené pomôcť. „Situáciu na hraničných priechodoch riešime. Podľa prísľubu ukrajinskej strany by mali byť barikády odstránené v najbližších hodinách.“

Pellegrini: Máme svoj názor na protiruské sankcie, ale v tejto otázke sme na strane partnerov

„Slovensko je členom EÚ aj NATO a aj keď máme svoj názor na to, či sankcie plnia svoju úlohu, prinášajú alebo neprinášajú svoju úlohu, Slovenská republika bude vždy na strane partnerov a zoskupení. Slovensko by bolo súčasťou rozhodnutia,“ povedal Pellegrini na margo možného posilnenia a rozšírenia sankcií na Rusko za agresiu v Azovskom mori.

Pokiaľ ide o diskusiu v NR SR k Ukrajine a Rusku, Pellegrini vysvetlil, že ochrana Slovenska je v rukách exekutívy a parlament tu má skôr kontrolnú funkciu. Reagoval tak na utorňajšie zasadnutie brannobezpečnostného výboru, ktorý o napadnutí ukrajinských lodí a zajatí ukrajinských vojakov odmietol rokovať pre odpor SNS.

„To, čo sa deje v NR SR, nás nemusí vyrušovať. Nie je potrebné, aby sa stavom konfliktu zaoberala národná rada. Nezasadala ani Bezpečnostná rada, aby sme to nedramatizovali, zatiaľ stačilo rokovanie na úrovni analytického centra,“ vysvetlil Pellegrini.

Incident v Kerčskom prielive zvýšil napätie

Situácia v Kerčskom prielive sa vyostrila, keď sa cezeň snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora a zaútočilo na ne ruské námorníctvo. Rusko tvrdí, že prieliv dočasne uzatvorilo, ale Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali.

Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dva ukrajinské delové člny Rusi strieľali a všetky tri lode nakoniec zadržali. Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov Rusi zadržali 23 námorníkov, pričom šesť pri incidente utrpelo zranenia, dvaja z nich vážne. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zranenia utrpeli traja ľudia.

Incident zvýšil napätie, ktoré sa medzi krajinami vystupňovalo po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a podpore separatistických povstalcov na východe Ukrajiny. Obe krajiny sa navzájom obviňujú z nedeľňajšieho incidentu.

Zdroj: SITA