Slovensko má historicky prvý vyrovnaný rozpočet

Predseda Smeru-SD Robert Fico nevylúčil, že v roku 2019 môže Slovensko hospodáriť aj s prebytkom.
05.12.2018 | 16:11

Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo rozpočet na rok 2019. Ide o prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska. Za návrh rozpočtu na budúci rok hlasovalo 79 poslancov zo 142 prítomných, zvyšných 63 bolo proti. Takzvaný zákon roka predložilo parlamentu ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD).

Pôvodne návrh rozpočtu schválený vládou počítal s deficitom verejných financií na budúci rok na úrovni 0,10 % hrubého domáceho produktu (HDP). Prijatím pozmeňujúceho návrhu z finančného výboru sa však upravil schodok rozpočtu tak, aby sa dosiahlo v roku 2019 vyrovnané hospodárenie.

Konkrétne sa výdavky kapitoly Všeobecná pokladničná správa znížili o 96,89 milióna eur. Celkové príjmy aj výdavky verejnej správy tak majú v budúcom roku dosiahnuť rovnakú sumu 37,161 miliardy eur.

Parlament prijal k návrhu rozpočtu aj dva ďalšie pozmeňujúce návrhy z dielne koaličných poslancov. Na základe návrhu poslancov SNS, Mosta-Híd a Smeru-SD bude mať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR k dispozícii 50 miliónov eur na podporu v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Tieto prostriedky by mali plynúť z plánovaného osobitného odvodu pre obchodné reťazce. Ak však bude príjem z odvodu nižší ako 50 miliónov eur, suma sa má dorovnať z kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Prijatím pozmeňujúceho návrhu poslanca Smeru-SD Ladislava Kamenického získa rezort zdravotníctva 55 miliónov eur. Z toho by malo ísť 50 miliónov eur na pokrytie výdavkov na platbu za poistencov štátu do verejného zdravotného poistenia a päť miliónov eur na rýchlejšiu realizáciu a väčší počet projektov. Financie sa presunuli z rezervy kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

K návrhu rozpočtu na budúci rok predložili pozmeňujúce návrhy aj viacerí opoziční poslanci. Ani jeden však pri hlasovaní neuspel. Napríklad poslanec OĽaNO Ján Marosz chcel presunúť dodatočných 40 miliónov eur na opravu a údržbu ciest prvej triedy z rezervy Všeobecnej pokladničnej správy.

Viac peňazí pre ministerstvo školstva chceli poslanci Adriana Pčolinská (Sme rodina) a Miroslav Sopko (OĽaNO). Pčolinská navrhovala presunúť do rezortu školstva navyše viac ako 4,5 milióna eur, a to na úkor ministerstva obrany. Peniaze mali byť účelovo viazané na asistentov učiteľov.

Sopko chcel pre rezort školstva získať navyše jeden milión eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Peniaze mali byť podľa jeho návrhu použité na rozšírenie ponuky a zvýšenie kvality výchovy a vzdelávania v čase mimo vyučovania.

V koalícii sú všetci spokojní

Rozpočet na rok 2019 na jednej strane veľmi zodpovedne narába s verejnými financiami a na druhej strane je schopný plniť všetky priority jednotlivých politických strán, ktoré tvoria vládnu koalíciu. Po stredajšom schválení budúcoročného rozpočtu v parlamente to zdôraznil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pripomenul, že prvýkrát v histórii Slovenska prijala Národná rada (NR) SR vyrovnaný rozpočet. “Je to významný deň pre Slovenskú republiku,” konštatoval Pellegrini na tlačovej konferencii v NR SR.
Ak by niekto podľa jeho slov pochyboval o tom, či ide len o sľub, alebo o realitu, doplnil, že Slovensko už dvakrát po sebe hospodárilo lepšie, ako bol plán.

“A to dáva veľmi dobré predpoklady na to, aby aj v roku 2019 možno rozpočet dopadol ešte lepšie, ako sme ho dnes naplánovali,” opísal Pellegrini.

Rozpočet na budúci rok tvorí podľa jeho slov všetky predpoklady na to, aby sa úroveň a kvalita života ľudí na Slovensku aj budúci rok výrazne zlepšila. “A je to vážny signál aj pre ostatné členské štáty eurozóny, že Slovensko je krajina, ktorá si plní svoje domáce úlohy, že je to krajina, ktorá má plne pod kontrolou svoje verejné financie, a na druhej strane, je to dobrý signál pre ľudí, že je to krajina a vládna koalícia, ktorá robí opatrenia v prospech občanov,” uviedol predseda vládneho kabinetu.

Predseda NR SR a koaličnej SNS Andrej Danko doplnil, že z hľadiska rezortov, za ktoré národniari politicky zodpovedajú, je každý z ministrov s rozpočtom spokojný. Spomenul napríklad to, že minister obrany môže pristúpiť k zásadnej reforme odmeňovania vojakov, k nárastu platov.

Z hľadiska školstva je podľa neho hlavnou zmenou zlepšiť podmienky nástupu nových učiteľov či zmeniť podmienky pedagogických a  nepedagogických pracovníkov. V prípade pôdohospodárstva je rád, že rozpočet ráta s rezervou 50 miliónov eur pre potravinárov a pôdohospodárov v prípade, že by neprešiel osobitný odvod pre obchodné reťazce. “Nevidím však na to dôvod,” konštatoval Danko. Dodal tiež, že je hrdý na to, že mohol byť pri zostavovaní tohto rozpočtu.

Podľa predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica je schválenie rozpočtu na rok 2019 mimoriadne dôležitý nielen finančný, ale aj politický akt. “Ukazuje, v akej kondícii je vládna koalícia. Ukazuje, že sme schopní sa dohodnúť na cieľoch, o ktorých by sa možno niekomu predtým ani nesnívalo,” priblížil Fico.

Vôbec pritom nepochybuje o tom, že sa cieľ budúcoročného rozpočtu, a teda vyrovnané hospodárenie, podarí dosiahnuť. Poukázal tiež na to, že za posledné roky Slovensko vždy hospodárilo lepšie, ako bol plán. Napríklad aj v roku 2018 sa skončí podľa jeho slov hospodárenie lepšie. Nevylúčil tak, podobne ako Danko, že v roku 2019 môže Slovensko hospodáriť aj s prebytkom.

Zároveň aj predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár vyzdvihol to, že strana mohla byť pri vytvorení historicky prvého vyrovnaného rozpočtu. A aj keď je rozpočet vyrovnaný, podarilo sa podľa jeho slov prijať viaceré opatrenia, ako napríklad zvýšenie platov v štátnej a verejnej správe, a rozpočet zároveň obsahuje aj jednotlivé priority koaličných strán. “V tomto rozpočte, napriek tomu, že je vyrovnaný, sme našli skoro všetko, čo sme si mysleli, že na budúci rok chceme zrealizovať,” opísal Bugár.

Spomenul napríklad financie pre rezort dopravy na cesty a železnice, v rámci ministerstva spravodlivosti sa podľa neho prvýkrát v histórii darí odmeňovať justičných pracovníkov tak, ako je to len možné. Ministerstvo životného prostredia môže na základe rozpočtu klásť väčší dôraz na ochranu životného prostredia, na zabezpečenie opatrení proti suchu či na odstránenie starých environmentálnych záťaží. “V mene strany Most-Híd môžem povedať, že tento rozpočet má našu podporu a som rád, že sme mohli byť pri tvorení vyrovnaného rozpočtu,” konštatoval.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) ešte doplnil, že nebude skrývať radosť a hrdosť z toho, že môže byť pri tom, že bude Slovenská republika prvýkrát vo svojej modernej histórii hospodáriť vyrovnane. “Prvýkrát nám spod tej pomyslenej periny verejných financií nebudú trčať nohy. Z tohto mám naozaj radosť,” konštatoval.

Zdroj: glob.sk (1), (2)