Seehofer: Nenechám sa vyhodiť kancelárkou, ktorá vládne iba vďaka mne

V Berlíne pretrváva napätie medzi koaličnými stranami.
02.07.2018 | 19:59

Vrcholiaci spor nemeckých strán únie o podobu azylovej politiky vyvolal v pondelok v Berlíne viacero pozoruhodných reakcií z iných politických táborov.

Generálny tajomník koaličnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil sa pre tamojšie médiá vyjadril, že strany únie stratili akýkoľvek cit pre to, aký trvalý chaos spôsobili.

Jeho stranícky kolega, podpredseda Spolkového snemu (Bundestagu) Thomas Oppermann kritizoval ministra vnútra Horsta Seehofera, ktorý podľa jeho názoru mal všetky možnosti na postupnú realizáciu svojej azylovej politiky, avšak namiesto práce sa hanebne zaplietol do diskusií o princípoch.

Podpredseda SPD Ralf Stegner vyzval strany únie, aby ukončili trápny spor a vrátili sa späť k serióznej vládnej práci, a to neodkladne.

Informácie prinieslo internetové vydanie denníka Bild i tlačová agentúra DPA.

Podpredseda opozičných liberálov z FDP Wolfgang Kubicki hovoril v súvislosti so sporom dokonca o predčasných voľbách v krajine. Podľa jeho názoru robia tak strany únie CDU/CSU, ako aj SPD všetko pre to, aby preukázali, že nie sú už schopné realizovať spoločnú politiku. Ak je to tak, nebolo by od neho nič mimoriadne povolať občanov k volebným urnám, vyplynulo z jeho slov pre spravodajskú rozhlasovú stanicu rbb-Inforadio. FDP podľa jeho slov nepodporí žiadnu menšinovú vládu v Berlíne.

Aj samotný Horst Seehofer prispel k eskalácii napätia medzi sesterskými stranami CDU a CSU pred ich prebiehajúcim krízovým rokovaním na úrovni vedení vyjadrením pre mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung, v ktorom okrem iného vyhlásil: "Nenechám sa prepustiť kancelárkou, ktorá je kancelárkou iba vďaka mne." Podľa vlastných slov vníma svoju situáciu ako nepredstaviteľnú, pretože osoba, ktorej pomohol do kresla, ho vyhadzuje.

Zdroj: 24hod.sk